Originální název: Vezmu sekeru
Poprvé vydáno celosvětově: 1984

Severočeské nakladatelství - 1987

Severočeské nakladatelství (1987) 204
Severočeské nakladatelství (1984) 204

První verš cikánské písně Vezmu sekeru, všechny lidi zabiju, dal název románu, který strhujícím způsobem vypráví příběhy tří mladíků, kteří se ocitli za zdmi ústavu pro mladistvé delikventy. Pavel Richter, inteligentní syn dobře situovaných rodičů; hýčkaný hmotným blahobytem, který mu vynahrazuje nedostatek lásky a péče. Sebevědomý mladý muž je potrestán za autohavárii způsobenou v opilosti. Gejza Horvát, nadaný cikán, jehož vzdorná písnička Vezmu sekeru je ústředním motivem vyjadřujícím gesto vzpoury proti životní situaci, která mu předurčuje roli povaleče, zloděje a násilníka. S obdivem pozoruje, jak se s trestem vyrovnává Pavel, jehož navíc miluje krásná dívky Ivonka. Rvačka o dívku je příčinou Gejzova trestu. Do třetice Jirka Koblížek, nešťastník odložený v šesti letech do dětského domova. Jeho život definitivně rozvrátí tragédie, k níž dojde po jeho návratu domů.

Román je lidsky i umělecky silným svědectvím o nelehkém údělu dětí z narušených rodin. Podle literární předlohy byl natočen celovečerní film Zámek nekonečno. (Založil/a: zdeno_bla)

Petr Novotný Petr Novotný
*13.5.1947

zdeno_bla
  7. 1. 2013, 22:19
Super čtení. Jedna z prvních náročnějších knih, co jsem v dětství četl a můžu říct, že po přečtení jsem měl spoustu večerů o čem přemýšlet.