Jamrachův zvěřinec

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-689-1

Host (2013) 978-80-7294-689-1 360

Píše se rok 1857. Chudý chlapec Jaffy Brown se potuluje uličkami londýnského East Endu od ničeho k ničemu. A najednou stane tváří v tvář tygrovi uprchlému ze zvěřince… Z náručí smrti ho zachrání pan Jamrach — přírodopisec, badatel, dovozce a sběratel podivných zvířat a ptáků z celého světa. Jaffy se na velrybářské lodi vydá na plavbu kolem světa a jeho hlavním úkolem bude přivézt do Londýna tvora nejpodivnějšího — draka…

V oslnivě napsaném a fascinujícím románu zkušené britské autorky Carol Birchové ožívají vůně, dojmy a chutě devatenáctého století, od špinavých londýnských doků až k bouřlivému Indickému oceánu. Je to velké historické dobrodružství, poutavé vylíčení našeho vztahu ke světu přírody a divočiny. Autorka se díky této knize ocitla v užší nominaci na Man Bookerovu cenu. Jamrachův zvěřinec přináší čtenárskou hostinu na palubě, které se účastní i Charles Dickens a Herman Melville.

Román je zároveň dobrodružným příběhem, dramatem o přežití a příběhem o dospívání. Je v něm duch románu o dobrodružstvích na moři a viktoriánské četby pro chlapce, ovšem nic v něm nepřesahuje říši reality, protože autorka ví, že skutečný svět je sám o sobě dostatečně fantastický. (Založil/a: al-ma)

Carol Birch Carol Birch
*1951

vladislaus
  25. 4. 2013, 18:45
Začátek knihy byl zajímavý, ale od okamžiku, kdy hlavní hrdina nastoupil na loď, mě příběh přestal bavit. Nudné to pak pro mne bylo až do konce. Koho baví knihy o námořnících a kdo si chce přečíst, jak těžký život měly kdysi chudé děti, nebude zklamán.
yarghoul
  29. 4. 2013, 6:48
Shodou okolností byl Jamrachův zvěřinec třetí kniha o mořeplavbě, kterou jsem v poslední době přečetla. Takže už jsem víceméně čekala, kdy je napadne jíst vilejše a kdy potkají létající ryby. Bohužel jsem ale od téhle knihy čekala více vůní, dojmů a chutí devatenáctého století, jak je napsáno v anotaci. Kniha je ale namísto toho naplněna mořskou solí a pachutí všeho, co se na moři může stát.
Pihtipudas
  15. 5. 2013, 15:29
Pro mě kniha, v níž autorka střídá roviny příběhu až v jakémsi střídání žánrů. Začínáme ve starém dobrém Londýně jako vystřiženém z vyprávění Dickense, po nalodění hrdiny na námořnickou loď se s hledáním tajemného draka autorka pohybuje někde až na hranici fantasy a po ztroskotání lodi už je to pěkný psychologický thriller. Nutno podotknout, že si čtenář na nejlepší část knihy musí dost počkat (dickensovský začátek je sice moc pěkný, ale podle zbytku knihy trošku nudný), potom ho vyprávění strhne a vyplivne až na závěr příběhu. Pokud by ho autorka o pár stran zkrátila, příběhu by nejspíš pomohla.
Afire
  2. 6. 2013, 21:26
Nic oslňujícího jsem nenašla ani v příběhu ani ve způsobu jakym je kniha napsána. Dle mého soudu zbytečne kruté, často zmatené, nezažívné a zdlouhavé. Celou dobu jsem čekala, kdy se příběh stane poutavým, ale nedočkala jsem se - zklamání.
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:32
Naprosto mě nadchlo, jak krásně autorka dokázala tak emotivní a děsuplný děj ukončit. Jako když se uzavře kruh, tak to má být, tak se mi to líbí. Zamilovala jsem si styl psaní Carol Birch. Její vytváření děje skrz pocity postav a pohledy do mysli, to je něco brilantního. Úžasný, brutální kus literatury a jedna z nejtrýznivějších knih, jaké jsem kdy četla. Nebyla vůbec to, co jsem očekávala, byla mnohem lepší.
Lisbeth_Salander
  10. 12. 2014, 15:45
Po přečtení anotace jsem se na knihu těšila. Dobrodružství na moři, špinavý Londýn, tajemný pan Jamrach. Začátek pohoda, ale pak to byla docela tragédie. Jak pro ty námořníky, tak pro mne. O pár stránek beznaděje a zoufalství míň by knize prospělo...