Jednorozměrný člověk

Jednorozměrný člověk

Podtitul: studie o ideologii rozvinuté industriální společnosti

Originální název: One-dimensional man
Poprvé vydáno celosvětově: 1964

Naše vojsko - 1991
ISBN: 80-206-0075-2

Naše vojsko (1991) 80-206-0075-2 192

Kniha je rozdělena do tří kapitol – Jednorozměrná společnost, Jednorozměrné myšlení a šance alternativ. V USA kniha vychází v roce 1964 a v roce 1965 na ni bezprostředně navazuje dílo Kritika čisté tolerance. Podle autora je současná rozvinutá industriální společnost nerozumná. Její udivující produktivita je ve svých důsledcích destruktivní, je v rozporu se svobodným vývojem lidských potřeb a vloh. Její stabilita a mír jsou udržovány neustálou hrozbou války. Růst takové společnosti závisí na potlačování reálných možností zmírnění boje o existenci jak na úrovni individuální, tak i národní a internacionální. Celkové materiální a duchovní schopnosti současné společnosti jsou ve srovnání s minulostí větší než kdykoli dříve. Soudobá společnost spočívá v tom, že využívá vědeckého podřizování přírody k vědeckému podřizování a ovládání člověka. \r\nVe všech kapitolách H. Marcuse jako své klíčové téma analyzuje radikální změny funkce rozvoje vědy a techniky ve vyspělých a zejména kapitalistických zemích. Zdůvodňuje tezi, že rozmach vědecké a technické racionality plodí stále větší pouta nadvlády industriální společnosti nad lidmi. \r\n (Založil/a: plana)

Herbert Marcuse Herbert Marcuse
*19.07.1898 - †29.7.1979