Mrtvý se vrátil

Mrtvý se vrátil

Nakladatelské družstvo Máje - 1947

Nakladatelské družstvo Máje (1947)

Robert Blank - politický vězeň číslo 34880, svědek nacistických vražd, žaluje. O tom, že byl mrtev a přece se vrátil líčí R. Blank = Dr. Vladimír Hanák ve své knize svůj strastiplný pobyt v koncentračních táborech za 2. světové války ( Pankrác, Terezín, Osvětim, Buchenwald...), kdy v boji o přežití musel podstoupit i výměnu mrtvého s živým.Pracoval ve skupině vězňů v Osvětimi, která měla na starost úklid mrtvol a tak měl jako jeden z mála přístup i do rómského tábora a o životě v něm se dozvěděl víc než ostatní...
Ukázka:
" Jsem jako v Jiříkově vidění. Jako v polích lán máku je cikánský tábor mezi ostatními nápadný směsí barevných oděvů. Uličky mezi boxy jsou stále přeplněné. Suchá hlína podlahy se drolí a při každém otevření vrat víří prach v celých kotoučích. Kojící matky zakrývají oči svým dětem, přecházející těhotné ženy rozrážejí lokty okolostojící a nemocní starci prosí zoufalými pohledy o pomoc.
Při dalším vraždění mužů, žen a dětí si pomalu zvykám. Nepřekvapí mne už nic, ani když esesák rve matce dítě od prsu a hází je do pece..." Robert Blank, Mrtvý se vrátil, Praha 1947. (Založil/a: Skřítek)

Skřítek
  12. 1. 2013, 13:13
Taková svědectví v člověku vyvolají bouři vzteku nad zlem, kterého se jako živočišný druh dopouštíme. Z tepla domova se můžeme čertit nad bezprávím, nad laxností všech, zbabělostí a vším možným, bohužel realita je jiná a člověk dnešní doby páchá stejná zla.