Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Tázání po dějinném

80%
4 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Tázání po dějinném

Nejnovější vydání:
Karolinum - 2012
ISBN: 9788024619521
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Karolinum (2012) 9788024619521

Knihu tvoří deset kapitol. První čtyři texty zahrnují heideggerovské souborné tázání po smyslu, v našem případě historie (čas, prostor, kultura, dialog). Následující dva prodlévají u faktografického jsoucna dějin (antisemitismus, husitská tradice). Závěrečná čtveřice formuluje metateoretické otázky, jako jsou historická sémantika, modelování, historická psychologie, historická etika. Z tohoto desatera byly čtyři etudy již publikovány.
Hledání historického času je podstatným rozšířením stati, která původně nesla název Čas dění subjektu, čas vyprávění, čas historický a vyšla v publikaci Historik v proměnách doby a prostředí - 20. století (vyd. Jiří Hanuš a Radomír Vlček), Brno 2009, s. 89-116. Kultura jako kategorie dialektické hermeneutiky je upraveným a rozšířeným zněním studie, jež původně vyšla ve sborníku Kultura jako téma a problém dějepisectví (vyd. Tomáš Borovský, Jiří Hanuš a Milan Řepa), Brno 2006, s. 25-34. Skica dějin antisemitismu se zvláštním zřetelem na české dějiny 19.-20. století je přepracovanou variantou hesla Antisemitismus, napsaného pro Encyklopedii českých dějin, z jejíhož projektu nakonec sešlo a z níž Historický ústav AV ČR vydal v Praze 2009 pod redakcí Jaroslava Pánka ukázkový první svazek. Konečně Zamyšlení nad husitskou tradicí v legiích a hermeneutickým výkladem "tradice" se v původním užším znění jmenovalo Zamyšlení nad husitskou tradicí v legiích (a hermeneutickým výkladem pojmu "tradice") a knižně vyšlo v publikaci My, Jan bratr Žižka (vyd. Jaroslav Hrdlička a Jan Blahoslav Lášek), Brno 2006, s. 90-102. Šest dalších etud otiskujeme poprvé. (Založil/a: Skřítek)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Skřítek
80% 80% 80% 80% 80%
  14. 2. 2013, 9:20
Náročné čtení. K některým statím jsem už s ohledem k názvu přistupovala s despektem, naštěstí ne u všech šlo o pozdější potvrzení předtuchy. Stále však přemýšlím nad samotným titulem knihy, díky kterému jsem očekávala něco jiného, bohužel v dnešní době je asi už standardem skládat sborníky v duchu konferencí a jejich přednášek, ať už souvisí plně či se jen nepatrně dotýkají stanoveného tématu, v tomto případě mělo nejspíš jít o " dějinné". I tak jsem se samotnou knihou spokojená, v mnohém mi dopřála otevření množství dalších otázek, v mnohém jsem s uspokojením souhlasila s některými autory statí a našla tak odpovědi na staré otázky.