Tázání po dějinném

Tázání po dějinném

Karolinum - 2012
ISBN: 9788024619521

Karolinum (2012) 9788024619521

Knihu tvoří deset kapitol. První čtyři texty zahrnují heideggerovské souborné tázání po smyslu, v našem případě historie (čas, prostor, kultura, dialog). Následující dva prodlévají u faktografického jsoucna dějin (antisemitismus, husitská tradice). Závěrečná čtveřice formuluje metateoretické otázky, jako jsou historická sémantika, modelování, historická psychologie, historická etika. Z tohoto desatera byly čtyři etudy již publikovány.
Hledání historického času je podstatným rozšířením stati, která původně nesla název Čas dění subjektu, čas vyprávění, čas historický a vyšla v publikaci Historik v proměnách doby a prostředí - 20. století (vyd. Jiří Hanuš a Radomír Vlček), Brno 2009, s. 89-116. Kultura jako kategorie dialektické hermeneutiky je upraveným a rozšířeným zněním studie, jež původně vyšla ve sborníku Kultura jako téma a problém dějepisectví (vyd. Tomáš Borovský, Jiří Hanuš a Milan Řepa), Brno 2006, s. 25-34. Skica dějin antisemitismu se zvláštním zřetelem na české dějiny 19.-20. století je přepracovanou variantou hesla Antisemitismus, napsaného pro Encyklopedii českých dějin, z jejíhož projektu nakonec sešlo a z níž Historický ústav AV ČR vydal v Praze 2009 pod redakcí Jaroslava Pánka ukázkový první svazek. Konečně Zamyšlení nad husitskou tradicí v legiích a hermeneutickým výkladem "tradice" se v původním užším znění jmenovalo Zamyšlení nad husitskou tradicí v legiích (a hermeneutickým výkladem pojmu "tradice") a knižně vyšlo v publikaci My, Jan bratr Žižka (vyd. Jaroslav Hrdlička a Jan Blahoslav Lášek), Brno 2006, s. 90-102. Šest dalších etud otiskujeme poprvé. (Založil/a: Skřítek)

Skřítek
  14. 2. 2013, 9:20
Náročné čtení. K některým statím jsem už s ohledem k názvu přistupovala s despektem, naštěstí ne u všech šlo o pozdější potvrzení předtuchy. Stále však přemýšlím nad samotným titulem knihy, díky kterému jsem očekávala něco jiného, bohužel v dnešní době je asi už standardem skládat sborníky v duchu konferencí a jejich přednášek, ať už souvisí plně či se jen nepatrně dotýkají stanoveného tématu, v tomto případě mělo nejspíš jít o " dějinné". I tak jsem se samotnou knihou spokojená, v mnohém mi dopřála otevření množství dalších otázek, v mnohém jsem s uspokojením souhlasila s některými autory statí a našla tak odpovědi na staré otázky.