Krajina a paměť

Originální název: Landscape and Memory

Argo - 2012

Argo (2012) dotisk
Argo (2007) 978-80-7203-803-9 704

Krajina a paměť je jedinečná historická kniha, která se naprosto liší od všech ostatních. Skrze řadu svěžích barevných výletů prostorem a časem zkoumá a přepisuje náš vztah ke krajině kolem nás, způsob, jakým ovlivnila naši kulturu a představivost, a to, jak jsme ji naopak my přetvářeli, aby splňovala naše potřeby. Autor neústupně sleduje cestu přírodního mýtu časem a předkládá ji čtenářovu oku s originální imaginací, humorem, drzostí, vášní a hlubokou erudicí.
Schama nestaví svou argumentaci na žádné konvenční historické metodě. Namísto toho ji buduje prostřednictvím řady téměř poetických příběhů a dojmů, které stále silněji dosahují fascinujícího účinku velkého románu. (Založil/a: Skřítek)

#krajina
Simon Schama Simon Schama
*13.02.1945

Skřítek
  12. 1. 2013, 17:30
Schama od svého čtenáře očekává znalosti různých humanitních oborů, od antropologie až po dějiny kultury. Pokud mu intelektuálně stačíte s dechem, pak odměnou je pochopení toho, jak přírodu ve svém myšlení vnímal primitivní divoch i antický nebo renesanční vzdělanec. Věnuje kapitolu třeba Berninimu a jeho fontánám, symbolice a jejich smyslu. Sám autor tvrdí, že knihu napsal především jako "cestu k poznání toho, co jsme možná ztratili, ale co ještě pořád můžeme najít ".