Svobodu medvědům

ISBN: 978-80-207-1661-3

Euromedia Group (2015) 978-80-207-1661-3 352
Odeon (2005) 80-207-1181-3 343
Odeon (1994) 80-85831-46-5 316

Student vídeňské univerzity a rituální krmič ptactva Siggy Javotnik se poznají v motocyklové dílně na periferii města: narychlo kupují motorku a vyrážejí na trip, kde čas a nějaké plány nehrají žádnou roli. Už první zastavení ve vídeňské zoo se ukáže jako osudové. Pohled na uvězněné zvířectvo inspiruje Siggyho ke zprvu nevážně míněnému nápadu - zvířata osvobodit. Po mnoha peripetiích, které korunuje Siggyho tragická smrt, je smělý, ba šílený plán nakonec opravdu realizován. Svobodu medvědům je Irvingův první román. Do značné míry předznamenává spisovatelova pozdější témata i konstanty a prvky zdánlivě nespojitelné: bizarní, charakterově nejednoduché postavy a stěží uvěřitelný příběh s velmi reálnou a faktograficky dobře podloženou kulisou Vídně. Přeložil Pavel Kříž - v tomto překladu 1. vydání. Americký spisovatel John Irving (1942) se proslavil románem Svět podle Garpa (č. 1987), po němž následovaly např. Pravidla moštárny, Modlitba za Owena Meanyho či Čtvrtá ruka.

Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:59
Kniha vypráví o Hannesi Graffovi, který se setká se Siegfridem Javotnikem a společně na motorce vyráží na výlet. Mezi jejich putováním jsou vsuvky v podobě životopisu Siegfrida Javotnika,jeho rodiny a o jeho zkoušce osvobodit zvířata ze ZOO. Nakonec Siegfrid Javotnik Hanenese Graffa opouští a společně s Gallen, se kterou se seznámil na cestě, zkouší naplnit Siegfridovy plány.

Kniha mi přišla nudná, rozvleklá, bez nápadu a nějakého oslovení či pointy. Definitivně knihu dorazilo strašné množství překlepů a chyb. Ke konci jsem se začetla a knihu poměrně rychle dočetla, spíše než záživností to ale bylo tím, že jsem se těšila až to jednou provždy skončí.
whack
  22. 4. 2016, 18:25
Prvých 120 strán som nechápal čo to čítam a prečo to čítam, spád a pointu príbeh začal naberať až keď sa ustáli v prostredí ZOO, v ktorej nočný strážnik, starý esesák, rád tyranizuje zvieratká (druhá časť). Hoci konanie postáv bolo častokrát nepravdepodobné, najmä v tej prvej časti, vyvrcholenie tretej časti ("Jak jsme je osvobodili") zaujalo.
rightname
  25. 10. 2016, 20:11
Prostřední třetina byla klasický dobrý Irving, ale první a poslední třetina se mi moc nelíbily. Je to lepší než Čtvrtá ruka nebo V jedné osobě, ale skvělých knih Modlitba za O.M, Hotel N.H., Pravidla moštárny, Rok vdovou, Svět podle Garpa, Poslední noc na Klikaté řece a Dokud tě nenajdu to zdaleka nedosahuje.
jessic
  5. 3. 2015, 15:55
Rozvleklá kniha, jedna z mála, kterou jsem nedočetla. Navíc jsem měla v ruce otřesně ostudné vydání s mizerným překladem a spoustou chyb.
kaaacik
  13. 2. 2014, 13:44
Náročné, ale nakonec docela hezké čtení. Na tenhle Irvingův příběh je potřeba více času než na čtivější věci jako je Garp, alespoň u mě to tak bylo. Ale i když se četla hůře a některé partie pro mě byly nezajímavé dočetla jsem a jsem ráda, protože Irving se v tomto příběhu nezapře. Jedna z jeho slabších, ale i tak hezkých knížek...