Každý své břímě

Každý své břímě Originální název: Každý své břímě

Mnohotvárná skladba o lidické tragédii, o hrůzné noci z 10. června 1942, kdy byly Lidice zničeny a vypáleny.

Baladickým, pateticky vzrušeným jazykem vypovídá o krutosti a brutalitě hitlerovců i bezbrannosti lidických mužů, žen a dětí. Zvláštní prostor věnuje autor neokázalé statečnosti lidického faráře, který se do posledního okamžiku svého života snažil zmírnit utrpení spoluobčanů. V celkovém vyznění je pak kniha tragickým podobenstvím o dobru a zlu, o mocnostech temnot a síle lásky k lidem. (Založil/a: vika)

Děčínský
  1. 6. 2016, 8:59
Kniha je vystavěna důmyslně má introit i intermezza, epilog a sedm vět. Na první pohled je poznat o co tomuto idealistickému představiteli jde. Je třeba odpustit zločiny, ale ne nějak přímo. Musíme to zdůvodnit křesťanskou morálkou a zvyklostmi. Vraždíš, kradeš, smilníš? Učiň pokání a bude ti odpuštěno. Před bohem jsme si všichni rovni a má nás všechny rád. Autor využil období před r. 1968 uvolněním dozoru a rychle vyrobil prózu za kterou by měl dostat cenu (peníze, když nepotřebuje rozhřešení). Jak dovedně vymyšleno, mnozí jistě zajásají (jak to, že nebylo znovu, s jiným komentářem, ještě vydáno?