Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění

Poprvé vydáno celosvětově: 1974

Paseka - 2008
ISBN: 978-80-7185-902-4

Paseka (2008) 978-80-7185-902-4 520

Příručka o významu námětů a symbolů ve výtvarném umění od středověku po pozdní osmnácté století, o příbězích, jež umění líčí, a lidech, jež znázorňuje. Je psána se záměrem pomoci laickým milovníkům umění pohlížet na obrazy a plastiky s větším porozuměním. Je věnována převážně křesťanským a antickým tématům, jak se vyskytují na západě: čerpá nejen z kanonických biblických knih, ale i z legend, apokryfů a spisů středověkých autorů; zahrnuje nejen bohy a bohyně řecké a římské mytologie, ale i legendární či jiné hrdiny starověké historie a také postavy morální alegorie, romantické epické poezie a žánrového malířství severní Evropy. Český překlad byl doplněn o postavy a reálie z českého a slovenského prostředí.
Úvod napsal Kenneth Clark,renomovaný britský kunsthistorik. (Založil/a: Skřítek)

James Hall James Hall
*??.??.1934

Skřítek
  12. 1. 2013, 19:59
Kniha je o uměleckém námětu, o příbězích,které umění líčí, a lidech, které znázorňuje, je přínosná pro většinu, autor se snaží o přiblížení se chápání běžného turisty se zájmem o umění. Staří malíři považovali své náměty za závažnou záležitost, byť se často obraceli k tradičním předlohám, vždy usilovali o to, aby divák uvěřil, že znázorněná příhoda se skutečně stala. Slovník obsahuje spoustu toho, co většina obdivovatelů umění zná, ale i pro mne jsem v knize našla neznámé a bude tak i pro některé další čtenáře. Doporučuji ji každému, kdo si přeje větší potěšení při návštěvě galerie.