Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Kristova trnová koruna

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Kristova trnová koruna

Podtitul: Paříž, Sainte-Chapelle a dvorské umění Svatého Ludvíka, edice stavitelé katedrál 2


Autor:


Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Kniha Petera Kováče s podtitulem Paříž, Sainte-Chapelle a dvorské uměnísvatého Ludvíka kombinuje umělecko-historický pohled s literaturou faktu aje soustředěna na široce pojatou kulturní historii středověku. Pro Kristovukorunu vystavěl král Ludvík IX. velkolepou kapli Sainte-Chapelle, která jedodnes největší chloubou Paříže. Kniha se zabývá i pařížskou katedrálouNotre-Dame a Ludvíkovým křižáckým přístavem Aigues Mortes. Hlavní textdoplňují články renomovaných historiků a historiků umění z Německa, Itálie,Polska, Francie, Austrálie a USA. Raritou knihy je obsáhlá antologiestředověkých dokumentů a traktátů. (Paříž, Sainte-Chapelle a dvorské umění svatého Ludvíka).

Spoluautoři: Doc. Dr. Pavol Černý z Olomouce, Prof. John James z Austrálie, Dr. Chiara Mercuri z Říma, Doc. Dr. Jerzy Pysiak z Polska, Prof. Dr. Donna L. Sadler z USA, Prof. Dr. Willibald Sauerländer, emeritní ředitel Zentralinstitut für Kustgeschichte v Mnichově, Prof. Dr. Otto von Simson z Berlína, Jean-Max Tixier, Dr. Barbara Drake Boehm, kurátorka Metropolitního muzea v New Yorku.

Nakladatelství: ARS AURO PRIOR

Ukázka:" Jedna z nejbarvitějších kapitol ze života Karla IV. se týká jeho cesty do Paříže, uskutečněné v roce, kdy zemřel, tedy 1378. Právě v této souvislosti je císař nejlépe znám západoevropským historikům. O pobytu v Paříži vypovídají dva prameny: Grandes Chroniques de France, oficiálně posvěcené dějiny francouzské monarchie, a Christine de Pizan, dvorní básnířka a historička. Pohled, který nabízejí, je pronikavě hluboký a ukazuje císaře Karla IV. v evropské perspektivě: jeho vztahy se sobě rovnými a s příbuznými, politický a diplomatický dialog mezi Karlem a jeho francouzskými protějšky, umělecké kontakty mezi francouzským a českým královským rodem a Karlovu víru.

V přepychovém exempláři Grandes Chroniques de France, uchovávaném v pařížské Národní knihovně (Bibliotheque nationale de France, ms. fr. 2813), je Karlova návštěva podrobně popsána a ilustrována na třinácti stranách. Na Tři krále, 6. ledna 1378, požádal císař francouzského krále Karla V., aby mohl být přítomen mši a zhlédnout svaté relikvie v Sainte-Chapelle, kterou dal v Paříži vybudovat Ludvík IX. pro ostatky spojené s Kristovým umučením. Vylíčení Karlovy návštěvy tohoto místa, pro křesťany jednoho z nejposvátnějších, odhaluje mnohé, pokud jde o fungování kaple i umístění relikvií. A podrobný popis liturgického rituálu, jehož se Karel IV. účastnil, je zvláště cenný pro pochopení toho, jak byla kaple ve středověku používána. Navíc Sainte-Chapelle poskytla inspiraci pro vlastní císařskou kapli na Karlštejně."... (Založil/a: Skřítek)

(více)  
Peter Kováč Peter Kováč
*16.02.1955

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace