Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Katedrála v Chartres

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Katedrála v Chartres
 Všechny obaly
Katedrála v Chartres
 Všechny obaly

Podtitul: Francouzské umění rané a vrcholné gotiky, edice Stavitelé katedrál 1


Autor:


Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Nezjištěno / Jiné - 2015
ISBN: 978-80-904298-4-0
Počet stránek: 612
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nezjištěno / Jiné (2015) 978-80-904298-4-0 612 Nakl. Ars Auro Prior

Třinácté století přineslo mimořádný rozvoj tvůrčí kreativity. Hlavním symbolem doby se staly odvážně budované chrámy, jejichž věže se hrdě tyčily k nebesům a už zdálky poutaly pozornost poutníků. V celé západní Evropě propukla stavební horečka. Být zedníkem, kameníkem či sochařem patřilo k váženým profesím. Ti nejtalentovanější a nejšikovnější z nich se pak stávali staviteli katedrál. Historik umění Peter Kováč napsal tuto čtivou a zajímavou publikaci o katedrále v Chartres i celou sérii pěti zasvěcených knih o 13. století jako poctu tvůrcům, z nichž mnozí zůstali bezejmenní, a přesto dokázali vytvořit umělecká a architektonická díla, která nás dodnes ohromují. Kniha obsahuje unikátní soubor fotografií, které byly většinou pořízeny po nedávném restaurovaní soch a vitrají, dále jedinečnou antologii textů středověkých teologů 13. století o architektuře, malířství a sochařství a jako doplněk v ní naleznete studie tří světově proslulých znalců katedrály v Chartres - Henryho Adamse, Johna Jamese a André Chédevilla.

Spoluautoři: André Chédeville z Francie, John James z Austrálie, Henry Adams z USA a Jiří Fajt z Prahy a Berlína.

Fotografie: Peter Kováč, Lenka Horáková

Nakladatelství: Ars Auro Prior

Ukázka z knihy:"Když do Chartres přijedeme autem od Paříže, otevře se nám fascinující pohled. Jako by město obklopené pevným valem opevnění tvořilo s katedrálou neoddělitelnou jednotu a absolutní soulad. Tak nějak by mohl vypadat budoucí Nebeský Jeruzalém, jak si ho představoval tvůrce gotické tapisérie z Angers. Téměř jako šok pak působí fakta o místní krvavé rebelii, která v barvitých detailech naznačují, jak dramatické vášně vřely za hradbami města zosobňujícího zdánlivý poklid a harmonii.

V říjnu 1210, kdy podzimní práce na katedrále běžely ještě na plné obrátky, vypukl konflikt mezi měšťany a kapitulou. Biskup Renaud de Mousson se právě účastnil křižáckého tažení proti katarům na jihu Francie. Věci církevní spravoval Vilém, děkan kapituly. Podle jeho líčení obyvatelé Chartres, podníceni dávnými záštěmi a nepřátelstvím, vtrhli jako útočníci na území katedrálního okrsku. Bezprostředním důvodem se stala rvačka mezi poddaným děkana a vesničanem, jenž pocházel ze statku hraběnky, která městu vládla z pevného hradu stojícího na pahorku proti katedrále. Zuřivost lidí rostla. Děkan se obrátil na hodnostáře hraběnky, jejího maršálka a rychtáře, aby dav uklidnili. Ti to nejen odmítli, ale naopak sami se stali strůjci dalších nepokojů. Po ulicích a náměstích běhali heroldi, kteří vyzývali ke vzpouře. Srocení nespokojenců se povážlivě zvětšilo a lidé spontánně zaútočili na děkanovu rezidenci. Obránci na ně házeli z oken kameny, útočníci se naopak snažili sekerami rozštípat vstupní dveře. Děkan pro jistotu uprchl do nitra rozestavěné katedrály...".. (Založil/a: Skřítek)

(více)  
Peter Kováč Peter Kováč
*16.02.1955

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace