Vykladačka smrti

Vykladačka smrti Originální název: Mistress of the Art of Death

Jota - 2009
ISBN: 978-80-7217-666-3

Jota (2009) 978-80-7217-666-3 397

V zaostalé zemi plné předsudků a pověr, jakou Anglie té doby je, hrozí Adélii nebezpečí na každičkém kroku. Když zkoumá oběti a pátrá po posledních událostech v jejich přervaném životě, musí přitom skrývat svou totožnost, aby se vyhnula obvinění z čarodějnictví. V tom jí pomáhá jeden z královských výběrčích daní, sir Rowley Picot, jenž má sám na vyšetřování osobní zájem. Jako bývalý účastník křižáckých výprav může být rytíř Rowley jak užitečným přítelem, tak i oním hledaným démonem. Stále intenzivnější pátrání vodí Adélii po temných cambridgeských uličkách podél řeky i za zavřené dveře kostelů i klášterů. Ale vrah se chystá k dalšímu činu. (Založil/a: skjaninka)

Ariana Franklin Ariana Franklin
*25.08.1933 - †27.01.2011

Martin Klíma
  6. 12. 2016, 21:49
Napětí pěkně postaru

Pojďme se zase trochu napínat. Opusťme zmrzlý sever Evropy, opusťme větrem a deštěm bičované anglické pobřeží a vydejme se do jeho vnitrozemí. Konkrétně do středověké Cambridge. Zde se totiž recenzovaný příběh odehrává. Středověká Cambridge je pak nesmírně kouzelná. Samotná lokace a to ať už časová nebo místní si u mě vysloužila jedničku s hvězdičkou. Nezevšední, celkově je originální a ať tak či onak je kvalitně zpracovaná. Autorka popisem míst, chováním postav atd. dokáže textu opravdu vtisknout život jakoby z počátku dvanáctého století. Vše je prostě uvěřitelné, konkrétně na 400 stranách uvěřitelné. Spisovatelka se s ničím nepáře a tak tu máme za chvíli mrtvolu. Ono nestačí, že ta mrtvola je dítě, ono je těch mrtvol více, konkrétně čtyři děti a všechny brutálně zavražděné. Chudáci. Bohužel, jak už to tak v té době bylo běžné, tak vina padla na židovskou komunitu. Tito lidé to opravdu snad neměli nikdy jednoduché. Opravdu za tyto vraždy však může někdo z nich? To už si zjistěte sami. Sami si však nemusíte zjišťovat můj názor na hlavní postavy z knihy. Tady se zase autorka nejspíš držela hesla: proč to udělat jednoduše, když to jde i složitě a nabídla nám hned tři zajímavé postavy. Hotový charakterový, kulturní mišmaš, ale skvěle zpracovaný. Postavy mají hloubku, dokážou být i zábavné, vzájemná interakce mezi nimi je velice zajímavá a každá je hlavně svá a má něco do sebe. Dle popisu se tak zpočátku možná zdá, že půjde o nesourodé trio, ale opak je pravdou a navzájem se skvěle doplňují. Nejvíc prostoru pak dostává mladá lékařka a zaslouženě. Ta se z postav totiž nejvíce povedla. I další věci se však autorce v této knize povedly. Samotný děj nenudí, dokáže překvapit, perfektně zapadá do minulosti, nemá hluchá místa, není překombinován a čte se s lehkostí. K jazyku také nemám výtek. Franklinová ho dokázala přizpůsobit dané době a vymyslela i pár trefných přirovnání a krásné metafory. Vizuál knihy hodnotím také na výbornou. Zvláště mapa na vnitřních stranách knižních desek se vážně povedla. Celkově se tahle kniha povedla.

Jde o výtečnou alternativu současným detektivkám ze Skandinávie a jejím anglickým bratříčkům. Zasazení děje do minulosti knize rovněž pomáhá. Podíl na vysokém hodnocení mají pak i kvalitně zpracované postavy, nenudící děj, který ví kdy přitlačit na pilu a kdy naopak čtenáře nechat vydechnout. Závěr pak nic nekazí. Možná je pak tato detektivka oproti jiným trochu opomíjená a možná je to i škoda. Nicméně ani to jí neubírá na mém skvělém 100 % hodnocení.

Pokud se po jejím přečtení budete chtít vrhnout na spisovatelčinu další detektivku, tak mám pro vás dobrou zprávu. Vykladačka smrti je totiž prvním dílem série. Nějakou dobu si tedy s Franklinovou případně pobudete. Teď už si jen na ni najít ten čas.
Potulný mnich
  10. 6. 2013, 13:16
Pro mě průměrná středověká detektivka - čtivá, zápletka pěkná, ale něco mi tak pořád chybělo. 60%...
RenataHopsinka
  21. 4. 2014, 19:10
Je to moje již druhá kniha o Adélii a musím říct, že mě i tentokrát nesklamala. Velmi čtivé dílko s napínavým dějem a překvapivým vrahem (alespoň pro mne). Adélie má velmi prořízlí jazyk a odvahu na rozdávání. Chudák Rowley nebude to mít s ní jednoduché :)
Majdule
  4. 7. 2011, 18:27
Velmi důmyslná a poutavá historická detektivka, která přináší pro středověk velmi netypickou hlavní hrdinku - ženu, lékařku, dnešním jazykem řečeno patoložku. Příběh je postaven na skvěle vystavěné atmosféře středověké Anglie, napínavém příběhu i na osobních vazbách, které Adélii postupně poutají k jinak nenáviděné zemi. Hlavní hrdinka je na svojí dobu nesnesitelně emancipovaná, má víc než ostrý jazyk a bystrý mozek. Kdo má rád tenhle žánr, neměl by si vykladačku smrti a její dobrodružství nechat ujít.
ssassi
  17. 5. 2014, 11:54
detektivky obvykle moc nečtu, ale zaujala mě doba, ve které se příběh odehrává. knížka se mi moc líbila. bylo to čtivé, napínavé, postavy sympatické. za mě 100%
DejnaDee
  22. 1. 2014, 15:06
Četla jsem to jedním dechem, pro mne první knížka tohoto žánru - historická detektivka. Myslela jsem si, že to nebude tolik zajímavé jako detektivky z dnešní doby, ale opak byl pravdou. Poutavě napsané, zajímavé a velice čtivé.
AnnaNawaro
  1. 8. 2013, 22:14
O ano vykladačka smrti se mi velice líbila bylo to poutavé důmyslné čtení, vlastně moje první kniha tohoto žánru historická detektivka vydařené. Leč musím i tak podotknout, že v některých ohledech mi tam "něco" prostě nesedělo. Nevadí, neboť to byla vynikající záležitost.
Lomeril
  26. 12. 2010, 15:55
Poměrně kvalitní historická záhada, která sice příliš nepřekvapí, ale pěkně se čte. Když se pomine srnčí kýta na kukuřici ve dvanáctém století, atmosféra je poměrně uvěřitelná. Dala bych tři hvězdičky, ale přidávám čtvrtou za výborné postavy. Jak Adélie, tak Rowley jsou v podstatě sympaťáci. Moc se mi líbil i židovský Sherlock Holmes Simon Neapolský nebo prodavačka úhočů Gylta.
danyni
  3. 9. 2016, 13:21
Ze začátku se mi docela špatně četlo.. spousta jmen, ve kterých jsem se ztrácela. Zápletka ze začátku taky nic moc, ale závěr a rozuzlení stálo za to. Nakonec jsem byla velmi mile překvapená a určitě sáhnu i po dalších ze série.