Dokud tě nenajdu

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-2071-560-9

Odeon (2014) 978-80-2071-560-9 880
Odeon (2006) 80-207-1218-6 880

„Podle své matky byl Jack Burns herec, dřív než se hercem stal, ovšem Jack si z dětství nejživěji pamatuje okamžiky, kdy cítil, že se musí chytit matky za ruku. Tehdy nic nehrál." Tak začíná jedenáctý román Johna Irvinga Dokud tě nenajdu - životní příběh herce Jacka Burnse. Jeho matka je torontská tatérka, otec se nechává vášnivě rád tetovat. Když jsou chlapci čtyři roky, putují spolu po přístavech Severního moře a pokoušejí se otce vypátrat - zdá se však, že před nimi úspěšně uniká.
Jack začíná v Kanadě chodit do dívčí školy, kterou mohou navštěvovat i malí chlapci. Ocitá se tak v „moři dívek", kde se rychle rozvíjí jeho sexualita a o něco později se ve vztazích se staršími ženami utváří také jeho osobnost, výrazně determinovaná sexem. Na vysoké rozvíjí jednak svou tělesnou zdatnost v posilovnách, jednak hraje studentské divadlo; vyniká v ženských rolích. Zažívá strmou kariéru, slaví umělecké úspěchy, je bohatý a obletovaný krásnými ženami. Smrt matky změní jeho pohled na život: zjistí, že celý příběh o hledání otce je ve skutečnosti jiný. Otec před nimi neprchal, naopak se zoufale snažil synovi přiblížit. Jackovo setkání s ním v sanatoriu pro duševně choré ve Švýcarsku je navzdory okolnostem srdečné a překvapivé: otec má dokonalý přehled o jeho životě, zná jeho filmy, vlastní spoustu fotografií a plakátů... Jack Burns, který celý život jen hrál, konečně začíná autenticky žít.
Irving srší nápady a opájí sebe i čtenáře divokou fabulací, neobvyklými motivy a náhlými imaginativními obraty. Vyvolává překvapení a smích. Ať již jde o tatéry, lékaře či muzikanty, prostitutky, zápasníky, hollywoodské filmaře, román je plný věrohodných postav, které se pohybují v realistických prostředích a situacích. Autor nezapomíná: i drobné motivy zaznívají znovu a rezonují v nečekaných souvislostech s překvapivým účinkem. Přestože je román plný melancholie, smutku a zklamání, vyvěrá z něho i robustní životní síla. Dokud tě nenajdu je jedno z těch literárních děl, která by člověk navzdory jejich rozsahu nejraději přečetl naráz.

alča87
  18. 8. 2012, 17:10
Klasický Irving :) Vztahy (narušené), sex (až moc, zneužívání,...). Ale trochu jiný konec než ve většině jeho knih. Jako vždy jsem uronila slzu a jako vždy mi bylo z něčeho špatně. Kniha, která se vám buď líbí nebo vám bude připadat strašná.
Ale kdo ví, co Irving prožil v dětství, ví proč tohle napsal.
Rames
  11. 1. 2012, 8:37
To jak nám malý chlapec vypráví o svém zneužívání, jako by se ho to netýkalo je děsivé a čtenář očekává náhlý zvrat, který nepřichází. V závěru knihy kdy se Jack setkává s lékaři svého otce se z toho příběhu najednou stala fraška.Při čtení této scény se mi vybavily černobílé grotesky s bandou lékařů v bílých pláštích kteří se honí po sanatoriu a po městě.Najednou mám Irvingových deviantních hrdinů dost, musím si udělat přestávku a přečíst si něco hezkého.
marta-b
  24. 1. 2011, 14:53
Taky jsem ji nedočetla. Obsah se mi líbil, všechno to cestování a "unikání", ale jen dokud nezačal autor popisovat sexuální praktiky trenérky a toho malého kluka. U Irvinga jsem zvyklá na ledacos, ale tohle bylo nějak moc i na mě ... ale možná je to i tím, kdy jsem jeho knížky četla.
Ailees
  29. 7. 2012, 14:15
Takže Dokud tě nenajdu... Před šesti lety jsem si ji vyžádala k narozeninám a ze zpětného pohledu můžu říct, že jsem na ni asi nebyla připravená. Byla to horká novinka, byla od Irvinga, od kterého jsem si chtěla něco přečíst už dlouho - ale to, co se posléze dostavilo byl jedním slovem šok. Dlouho jsem nechápala, přemýšlela... Až po čase se mi do ruky dostal Svět podle Garpa - a pochopila jsem, že určitá perverze a narušení hrdinové do Irvingova světa prostě patří. Garp je pro mě jednoznačně lepší (a stravitelnější), ale protože Dokud tě nenajdu byla první a zanechala ve mně hluboký dojem (ať byl jakýkoliv), musím jí dát stejné 4 hvězdy, jako Garpovi.
Miriam
  29. 10. 2010, 22:41
Nevím jestli si mám tuto knihu vůbec vložit mezi přečtené, skončila jsem se čtením této knihy asi tak v polovině. Stále mi leží v knihovně, alespoň tam má čestné místo, snad se k ní ještě časem vrátím. Ničím si mě Irving nepřitáhl. Irvingovi hrdinové jsou většinou nějakým způsobem poznamenaní, jak už prostředím v jakém vyrůstali, rodinnými vztahy, byli často zneužíváni. Od Irvinga nemám přečtenou a dočtenou žádnou knihu. Je to ostuda, ale zkrátka asi není pro každého nebo mi nesedí jeho styl a nechci číst o takových amerických poznamenaných pacientech? Třeba se k Irvingovi po pár letech zase vrátím, ale mám před sebou tolik nepřečtených knih na které se opravdu těším, že se mi nechce tak úplně vracet.
Manon
  14. 12. 2013, 20:36
Trochu mě zklamal konec. Ikdyž myslím, že to byl záměr, protože každý čekal něco hodně nečekaného a ono to vlastně skončilo klidně (myslím posledních asi 10 stránek).
Ruxandra
  2. 4. 2012, 12:27
Přes veškerou snahu jsem tuto knihu nikdy nedočetla. Asi to pro mě bylo příliš velké sousto. V knihovně jsem si jí ale zatím nechala, tak třeba jednou dozraje čas.
Alaglesia
  15. 4. 2012, 20:06
Kniha "Dokud tě nenajdu" je velice rozporuplná. Styl vyprávění je naprosto "irvingovský", akorát toto dílo postrádá trochu tempa vyprávění. Nedivím se nikomu, kdo knihu nedočetl. I já jsem měla tendence ji odložit, zejména, když se objevovaly pasáže o Jackově zneužívání. Jack Burns si mě ale získal. četla jsem dál a dál, protože mě zajímalo, jak se bude vyvíjet dál život tohoto chlapce a jestli ho dětsví nějako poznamená.
Abych pravdu řekla, první polovina knihy, byla docela nuda. Zajímavá část přichází v okamžiku, kdy umírá Emma a Dcerka Alice. Poté co Jack odhalí, že žil 30let ve lži a v iluzích, které vytvořila jeho matka, příběh dostává teprve ten správný šmrnc.Vydává se hledat pravdu o Muzikantovi, která je úplně jiná, než jak mu to vylíčila matka. O tom, zda se Jack někdy setká s Muzikantem a jak to všechno vlastně bylo, už vám nepovím. :-) Třeba vás to donutí, knihu "Dokud tě nenajdu" dočíst. :-)
Neli.studentka
  11. 5. 2015, 10:42
Geniální kniha! Opět jsem udělala tu chybu, že jsem si nejprve tady přečetla několik hodnocení a byla jsem již předem rozhodnutá knihu odložit, pokud mě hned nezaujme. Opak byl ale pravdou a já jsem těch 900 stran nahuštěného textu přečetla s obrovskou chutí a kdybych mohla, knihu vůbec neodkládám. Takže rozhodně ano!
karkulin1982
  10. 12. 2013, 21:38
Můj vánoční dárek. Jako zbylé knihy J.Irvinga, které jsem četla, rozhodně nezklamala. Občas šlo o těžší čtení, aspoň pro mě, ale zdárně jsem ji dočetla.
Liška
  10. 8. 2011, 23:42
Klasický Irving. Vtipný a (trochu) perverzní. Postavy jsou jako vždy jedinečné (resp. jedinečně vystižené), dost často "weird" a taky občas "queer". Nikoliv výborné či výjimečné, ale rozhodně dobré čtivo.

---------------------

Tož se musím opravit (předchozí komentář jsem psala dříve, než jsem knihu dočetla - já vím, peklo mě nemine...). Výborná kniha to rozhodně je.
Ještě bych dodala, že rozhodně patří k Irvingovým "normálnějším". Tím chci říct, že ačkoliv začátek knížky je pro silnější povahy (koho by sexuální zeužívání dítěte - byť na jen papíře - nenakrklo!), tak v průměru do Irving nijak nepřehání :-). Konec je v trochu pomalejším tempu než zbytek knihy, ale co už...
stavradka
  6. 1. 2014, 17:32
Někdo má cigára, já mám Irvinga. U mne už je to prostá závislost. Přečetla bych od něj i seznam na nákup a vsadím se, že by se mi líbil :-).
mispulka s.
  24. 2. 2014, 14:54
Bohuzel jse tuto knihu taky nedočetla.Dej byl podle me takovy nejaky.Byla to moje první kniha od toho autora ale ne snad poslední.
08adv
  29. 11. 2014, 11:46
Kdo Irvinga zná a čte, rozhodně pozná, že Dokud tě nenajdu napsal právě on. S odstupem času mohu o knize říct jediné: "To je ta knížka, která je téměř celá o tetování. Která i zarytého odpůrce kérek donutila nechat si také jednu udělat."
petka78
  3. 1. 2013, 10:54
Zatím první knížka od Irvinga, která se mi dostala do ruky a zůstala rozečtená už asi 6 let. Jestli se k ní ještě vrátím je ve hvězdách.