Dokud tě nenajdu

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-2071-560-9

Odeon (2014) 978-80-2071-560-9 880
Odeon (2006) 80-207-1218-6 880

„Podle své matky byl Jack Burns herec, dřív než se hercem stal, ovšem Jack si z dětství nejživěji pamatuje okamžiky, kdy cítil, že se musí chytit matky za ruku. Tehdy nic nehrál." Tak začíná jedenáctý román Johna Irvinga Dokud tě nenajdu - životní příběh herce Jacka Burnse. Jeho matka je torontská tatérka, otec se nechává vášnivě rád tetovat. Když jsou chlapci čtyři roky, putují spolu po přístavech Severního moře a pokoušejí se otce vypátrat - zdá se však, že před nimi úspěšně uniká.
Jack začíná v Kanadě chodit do dívčí školy, kterou mohou navštěvovat i malí chlapci. Ocitá se tak v „moři dívek", kde se rychle rozvíjí jeho sexualita a o něco později se ve vztazích se staršími ženami utváří také jeho osobnost, výrazně determinovaná sexem. Na vysoké rozvíjí jednak svou tělesnou zdatnost v posilovnách, jednak hraje studentské divadlo; vyniká v ženských rolích. Zažívá strmou kariéru, slaví umělecké úspěchy, je bohatý a obletovaný krásnými ženami. Smrt matky změní jeho pohled na život: zjistí, že celý příběh o hledání otce je ve skutečnosti jiný. Otec před nimi neprchal, naopak se zoufale snažil synovi přiblížit. Jackovo setkání s ním v sanatoriu pro duševně choré ve Švýcarsku je navzdory okolnostem srdečné a překvapivé: otec má dokonalý přehled o jeho životě, zná jeho filmy, vlastní spoustu fotografií a plakátů... Jack Burns, který celý život jen hrál, konečně začíná autenticky žít.
Irving srší nápady a opájí sebe i čtenáře divokou fabulací, neobvyklými motivy a náhlými imaginativními obraty. Vyvolává překvapení a smích. Ať již jde o tatéry, lékaře či muzikanty, prostitutky, zápasníky, hollywoodské filmaře, román je plný věrohodných postav, které se pohybují v realistických prostředích a situacích. Autor nezapomíná: i drobné motivy zaznívají znovu a rezonují v nečekaných souvislostech s překvapivým účinkem. Přestože je román plný melancholie, smutku a zklamání, vyvěrá z něho i robustní životní síla. Dokud tě nenajdu je jedno z těch literárních děl, která by člověk navzdory jejich rozsahu nejraději přečetl naráz.

alča87
  18. 8. 2012, 17:10
Klasický Irving :) Vztahy (narušené), sex (až moc, zneužívání,...). Ale trochu jiný konec než ve většině jeho knih. Jako vždy jsem uronila slzu a jako vždy mi bylo z něčeho špatně. Kniha, která se vám buď líbí nebo vám bude připadat strašná.
Ale kdo ví, co Irving prožil v dětství, ví proč tohle napsal.
Rames
  11. 1. 2012, 8:37
To jak nám malý chlapec vypráví o svém zneužívání, jako by se ho to netýkalo je děsivé a čtenář očekává náhlý zvrat, který nepřichází. V závěru knihy kdy se Jack setkává s lékaři svého otce se z toho příběhu najednou stala fraška.Při čtení této scény se mi vybavily černobílé grotesky s bandou lékařů v bílých pláštích kteří se honí po sanatoriu a po městě.Najednou mám Irvingových deviantních hrdinů dost, musím si udělat přestávku a přečíst si něco hezkého.
marta-b
  24. 1. 2011, 14:53
Taky jsem ji nedočetla. Obsah se mi líbil, všechno to cestování a "unikání", ale jen dokud nezačal autor popisovat sexuální praktiky trenérky a toho malého kluka. U Irvinga jsem zvyklá na ledacos, ale tohle bylo nějak moc i na mě ... ale možná je to i tím, kdy jsem jeho knížky četla.
Ailees
  29. 7. 2012, 14:15
Takže Dokud tě nenajdu... Před šesti lety jsem si ji vyžádala k narozeninám a ze zpětného pohledu můžu říct, že jsem na ni asi nebyla připravená. Byla to horká novinka, byla od Irvinga, od kterého jsem si chtěla něco přečíst už dlouho - ale to, co se posléze dostavilo byl jedním slovem šok. Dlouho jsem nechápala, přemýšlela... Až po čase se mi do ruky dostal Svět podle Garpa - a pochopila jsem, že určitá perverze a narušení hrdinové do Irvingova světa prostě patří. Garp je pro mě jednoznačně lepší (a stravitelnější), ale protože Dokud tě nenajdu byla první a zanechala ve mně hluboký dojem (ať byl jakýkoliv), musím jí dát stejné 4 hvězdy, jako Garpovi.
Miriam
  29. 10. 2010, 22:41
Nevím jestli si mám tuto knihu vůbec vložit mezi přečtené, skončila jsem se čtením této knihy asi tak v polovině. Stále mi leží v knihovně, alespoň tam má čestné místo, snad se k ní ještě časem vrátím. Ničím si mě Irving nepřitáhl. Irvingovi hrdinové jsou většinou nějakým způsobem poznamenaní, jak už prostředím v jakém vyrůstali, rodinnými vztahy, byli často zneužíváni. Od Irvinga nemám přečtenou a dočtenou žádnou knihu. Je to ostuda, ale zkrátka asi není pro každého nebo mi nesedí jeho styl a nechci číst o takových amerických poznamenaných pacientech? Třeba se k Irvingovi po pár letech zase vrátím, ale mám před sebou tolik nepřečtených knih na které se opravdu těším, že se mi nechce tak úplně vracet.
Manon
  14. 12. 2013, 20:36
Trochu mě zklamal konec. Ikdyž myslím, že to byl záměr, protože každý čekal něco hodně nečekaného a ono to vlastně skončilo klidně (myslím posledních asi 10 stránek).
Ruxandra
  2. 4. 2012, 12:27
Přes veškerou snahu jsem tuto knihu nikdy nedočetla. Asi to pro mě bylo příliš velké sousto. V knihovně jsem si jí ale zatím nechala, tak třeba jednou dozraje čas.
Alaglesia
  15. 4. 2012, 20:06
Kniha "Dokud tě nenajdu" je velice rozporuplná. Styl vyprávění je naprosto "irvingovský", akorát toto dílo postrádá trochu tempa vyprávění. Nedivím se nikomu, kdo knihu nedočetl. I já jsem měla tendence ji odložit, zejména, když se objevovaly pasáže o Jackově zneužívání. Jack Burns si mě ale získal. četla jsem dál a dál, protože mě zajímalo, jak se bude vyvíjet dál život tohoto chlapce a jestli ho dětsví nějako poznamená.
Abych pravdu řekla, první polovina knihy, byla docela nuda. Zajímavá část přichází v okamžiku, kdy umírá Emma a Dcerka Alice. Poté co Jack odhalí, že žil 30let ve lži a v iluzích, které vytvořila jeho matka, příběh dostává teprve ten správný šmrnc.Vydává se hledat pravdu o Muzikantovi, která je úplně jiná, než jak mu to vylíčila matka. O tom, zda se Jack někdy setká s Muzikantem a jak to všechno vlastně bylo, už vám nepovím. :-) Třeba vás to donutí, knihu "Dokud tě nenajdu" dočíst. :-)
Neli.studentka
  11. 5. 2015, 10:42
Geniální kniha! Opět jsem udělala tu chybu, že jsem si nejprve tady přečetla několik hodnocení a byla jsem již předem rozhodnutá knihu odložit, pokud mě hned nezaujme. Opak byl ale pravdou a já jsem těch 900 stran nahuštěného textu přečetla s obrovskou chutí a kdybych mohla, knihu vůbec neodkládám. Takže rozhodně ano!
karkulin1982
  10. 12. 2013, 21:38
Můj vánoční dárek. Jako zbylé knihy J.Irvinga, které jsem četla, rozhodně nezklamala. Občas šlo o těžší čtení, aspoň pro mě, ale zdárně jsem ji dočetla.
Liška
  10. 8. 2011, 23:42
Klasický Irving. Vtipný a (trochu) perverzní. Postavy jsou jako vždy jedinečné (resp. jedinečně vystižené), dost často "weird" a taky občas "queer". Nikoliv výborné či výjimečné, ale rozhodně dobré čtivo.

---------------------

Tož se musím opravit (předchozí komentář jsem psala dříve, než jsem knihu dočetla - já vím, peklo mě nemine...). Výborná kniha to rozhodně je.
Ještě bych dodala, že rozhodně patří k Irvingovým "normálnějším". Tím chci říct, že ačkoliv začátek knížky je pro silnější povahy (koho by sexuální zeužívání dítěte - byť na jen papíře - nenakrklo!), tak v průměru do Irving nijak nepřehání :-). Konec je v trochu pomalejším tempu než zbytek knihy, ale co už...
stavradka
  6. 1. 2014, 17:32
Někdo má cigára, já mám Irvinga. U mne už je to prostá závislost. Přečetla bych od něj i seznam na nákup a vsadím se, že by se mi líbil :-).
mispulka s.
  24. 2. 2014, 14:54
Bohuzel jse tuto knihu taky nedočetla.Dej byl podle me takovy nejaky.Byla to moje první kniha od toho autora ale ne snad poslední.
Patykac
  1. 11. 2016, 12:31
K této knize jsem se dostala v rámci povinné četby na gymplu asi tak před 6 lety. Před ní jsem měla zkušenost s pravidly moštárny, do kterých jsem se zamilovala, a proto jsem po ní sáhla. Neodradilo mne ani skoro 900 stran. Kniha se mi líbila a dobře se četla, takže nakonec jsem si přála, aby měla ještě více než 900 stran. Irving znovu zpracovává poměrně těžká sociální témata. Řekla bych, že román je pro trochu otrlejší povahy, proto jsem žasla, že nám ji učitel vložil do seznamu povinné četby. Je to kniha, na kterou po přečtení jenom tak nezapomenete. Za mne doporučuji!
08adv
  29. 11. 2014, 11:46
Kdo Irvinga zná a čte, rozhodně pozná, že Dokud tě nenajdu napsal právě on. S odstupem času mohu o knize říct jediné: "To je ta knížka, která je téměř celá o tetování. Která i zarytého odpůrce kérek donutila nechat si také jednu udělat."
petka78
  3. 1. 2013, 10:54
Zatím první knížka od Irvinga, která se mi dostala do ruky a zůstala rozečtená už asi 6 let. Jestli se k ní ještě vrátím je ve hvězdách.