Kryštof Kolumbus - Don Quijote oceánu

Kryštof Kolumbus - Don Quijote oceánu

Panorama - 1980

Panorama (1980) 191

Příběh Kryštofa Kolumba a jeho objevení nového světadílu je pln paradoxů: Kolumbus toužil objevit Indii - a objevil Ameriku; bažil po bohatství a slávě - a zemřel chudý a téměř v zapomnění; chtěl přinést pohanským domorodcům křesťanství - a stál na počátku masového vraždění. Vpravdě jako Cervantesův pošetilý "rytíř smutné postavy": cokoli v dobré víře učinil, zvrátilo se v pravý opak. To všechno zlákalo romanopisce Wassermanna k rozvinutí velkolepé paralely: Kryštof Kolumbus jako Don Quijote oceánu... Kniha vyšla roku 1929 (česky 1930 a 1980).
Při líčení mořeplavcových osudů se autor držel obecně známých historických faktů. Velmi působivě je líčena honba za zlatem. Zlato chtějí všichni: španělská koruna, šlechtici i dobrodruzi účastnící se plavby. Zlato chce i Kolumbus - je to jediný hmatatelný důkaz, který mu má dát za pravdu, který má přesvědčit okolí, že není fantastou a snílkem, za jakého ho všichni považují. Wassermann tvrdě kritizuje Kolumbovu touhu po zlatě, která se zvrhla a stala se příčinou genocidy domorodého obyvatelstva. Autor tak zároveň mění vžité představy o světlém nástupu novověku. (Založil/a: vladislaus)

Jakob Wassermann Jakob Wassermann
*10.03.1873 - †01.01.1934

vladislaus
  20. 10. 2014, 19:23
Tento zajímavě psaný životopis Kryštofa Kolumba doporučuji k přečtení. Autor jej přirovnává k Donu Quijote a ukazuje nám jeho osud v netradičním pojetí.