Léky smutných

Léky smutných Originální název: Léky smutných

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-667-9

Host (2013) 978-80-7294-667-9 250

Také je občas vídáte. Nosí těžké boty na vysokých podrážkách, černé kabáty nebo šaty připomínající předminulé století. Žijí ve zvláštních fantazijních světech, které chrání před svým okolím a jimž rozumí jen oni sami.

Davidovi, mladému studentu žurnalistiky, se rozpadá vztah s jeho přítelkyní Pavlou. Ta tráví čas se skupinou lidí, kteří prostřednictvím prášků na spaní odcházejí do snového světa, kde jako rytíři bojují ve středověkých bitvách. Davidovi jsou tyto halucinační sny cizí, ale protože pro něj představují jedinou možnost, jak být s Pavlou, začne se také účastnit.

Tak se vydává na cestu do komunity lidí, kteří žijí ve fantazii víc než v reálném světě. A není vůbec jisté, jestli se zpátky vrátí sám, se svou přítelkyní — anebo vůbec. (Založil/a: Moreanne)

HPL
  5. 2. 2014, 22:31
Naprostá bomba! Rozhodně by se nedalo říct, že je mi tato kultura blízká. Glády nenosím, dračák jsem nikdy nehrál, na dřevárně nebyl a "klasické" fantasy mě nijak extra nebere - ale to vůbec nevadí! Kniha je neuvěřitelně user friendly. Postavy naprosto reálné a uvěřitelné (nejlepší byla Morgain a Ezechiel). Příběh je velmi originální (některé věci šli sice odhadnout dopředu, ale jiné vůbec). Uteče sice rychle, ale na delším prostoru by pravděpodobně působil méně úderně. Davidovi prostě musíte fandit (a že to s ním jde pěkně z kopce...). V neposlední řadě hned na začátku potěší citace z Lovecrafta.
Nejvíce se mi ovšem na knize líbily 2 věci:
1) Je to první kniha, co jsem kdy četl, která je napsána "normálním" jazykem, jakým dnes mluví moji vsrtevníci (a ne nějakým pokusem o to).
2) Je to první kniha, co jsem kdy četl, která se odehrává v mém městě. Proto číst pasáže odehrávající se v místech, které nejen skutečně existují, nejen je znám, nýbrž na nich bezpočetkrát byl, bylo zkrátka super.
Autor má před sebou bezesporu velmi slibnou budoucnost a já jsem moc zvědavý na jeho další díla (o tom, že je tohle setsakramentsky dobrá prvotina se nebudu ani zmiňovat).

PS: Byl jsem se podívat ve zmíněném hotelu na přehradě. Ještě pořád stojí, a i když se nachází v chatrném stavu, místo je to velmi působivé. Akorát škoda že velká vykachlíkovaná místnost je pouze autorovým výmyslem, jinak bych totiž klidně i uvěřil, že tam nějaká ta brána skutečně je. Nato tam přespat bych ale asi fakt neměl :D
LeaLea
  3. 5. 2014, 14:16
Střídání prostředí se mi líbilo, opravdu osvěžující, i když v konečném důsledku spíše smutná záležitost. Každopádně autor si mě získal, a nejen proto, že život v komunitách dřevárníků a larpařů znám z vlastní zkušenosti. Vidím jen jedinou slabinu téhle knihy, a to právě vliv na čtenáře, kteří tuto skupinu společnosti osobně neznají. Je to "jen" příběh, ne každodenní úděl těchto lidí. Zdvižený ukazovák nad jedinci, kteří zašli ve fantazii příliš daleko.
Martin Klíma
  6. 4. 2016, 20:03
Druhý svět

Dá se tato kniha charakterizovat pár slovy? Pár slovy možná, ale určitě si zaslouží vaši pozornost. Jedná se o dramatický fantasy román od Pavla Gottharda. Ústřední postavou děje je student žurnalistiky David, který postupem času získá podezření, že ho jeho přítelkyně Pavlína podvádí. Nakonec však zjistí, že mu Pavla utíká do svého světa fantasy. No a právě do tohoto světa se vydá i David. Jak tohle vše nakonec dopadne?
Po přečtení knihy mohu mít jen samá slova chvály. Kniha vám nezabere moc času na čtení, jelikož je opravdu čtivá a má jen 200 stran. Velmi se mi líbilo i to propojení reálného a fantasy světa. Rozhodně musím uznat, že i já jsem získal po přečtení pocit, že mladí lidé utíkají z reálného světa do toho svého vysněného či nevysněného fantasy světa. Mnohdy dokonce jakoby se v tom fantasy světě zasekli a v tom reálném se neposouvali dále, jako v tomto díle. Musím také pochválit autorův jazyk. V knize není jen spisovný jazyk, ale i hovorové výrazy a vulgarismy. Díky tomu máte pocit, jako by vám tento příběh vyprávěl nějaký váš kamarád. I kvůli tomu se děj čtenáři jeví jako velmi reálný. Reálně dokonce vyznívá i onen fantasy svět. Tudíž tu máme obrovskou sílu autora vyjádřit reálně nereálné.
Knihu bych doporučil všem vyznavačům fantasy literatury, ale i ostatním. Snad každý máme nějaký ten svůj druhý svět a možná, že po přečtení této knihy se do něj snově zatouláme a nebo ho teprve začneme objevovat. Rozhodně si ale předtím přečtěte tuto knihu. Může vám posloužit jako taková startovací čára do vašich snů o jiném světě.
DanielOsbourne
  18. 5. 2014, 21:10
Léky smutných je kniha, kterou jsem si chtěl přečíst již dlouho a konečně jsem se k ní dostal. Když jsem si četl popisek, představil jsem si, že kniha bude trochu o něčem jiném, ale ani tak to není špatné. Autor vytvořil zajímavý fantasy příběh, u kterého bych se vůbec nedivil, kdyby byl skutečný. Příběh, který se odehrával mimo království, se mi líbil o něco více, protože asi nejsem ten správný fantasta a nevím, zda by nebyl lepší závěr knihy bez epilogu. Každopádně mě kniha bavila a můžu jí doporučit.
Melindaaaa
  20. 2. 2013, 22:15
K tomuto dílku jsem se dostala vlastně náhodou. Po večeru s deskovkami jsem před spaním hledala něco ke čtení u kamarádky v knihovně a narazila jsem na tuhle útlou knížečku. Půlku jsem přečetla hned ten večer a druhou půlku další večer. Je to prostě neuvěřitelná jízda, která vám nedá spát, dokud to nedočtete (nebo nejste aspoň v půlce a hodně unavení :D). Nahlédnutí do světa fantazáků, když už se ze zábavy stane závislost. Hodně čtivě napsané varování, kam až může vést původně neškodný únik od reality. Rozhodně doporučuju vzít tento skvost do ruky. Nebudete zklamaní. Jedena z nejlepších knížek, co jsem za poslední dobu měla tu čet číst :)
Taťána
  19. 11. 2013, 20:29
Překvapilo mě, jak moc dobrá tahle kniha je! Tento autor má budoucnost. Do současné české literatury přibyl další talent :)