Sobecký gen

Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-0730-8

Mladá fronta (2003) 80-204-0730-8 320
Mladá fronta (1998)

Převratná práce britského biologa přináší zcela nový pohled na vztah organismů a jejich genů. Od dob zakladatele genetiky Gregora Mendela byly geny vnímány tak, že slouží reprodukci organismů. Dawkins však tento pohled obrací a pracuje s provokativní myšlenkou, že naše geny nás tvoří a udržují ke své vlastní reprodukci. Jsme-li loutky, říká Dawkins, můžeme se alespoň pokusit porozumět svým nitkám. (Založil/a: Liška)

Martin
  1. 8. 2014, 0:46
Hodně dlouho jsem přemýšlel na tím, jak mám knihu ohodnotit. 3 hvězdy se mi nakonec zdály příliš mnoho. I přesto, že mé hodnocení není vysoké, doporučuji knihu si půjčit - ale určitě ne koupit. Existuje-li někde zestručněné vydání, nebo pouze interpretace hlavních myšlenek, přečtěte si to místo této knihy.

Problém, který jsem s knihou měl, je velmi rozvleklý jazyk. Myšlenka, kterou je možné zformulovat do dvou řádek, se zde rozprostírá do 20 stran. Často jsem bojoval se spánkem a po náročném boji jsem většinou zjistil, že jsem pointu pochopil už na první straně a následujících 19 stran byly pouze příklady různých živočichů vyhovující důkazu pointy. To způsobovalo, že jsem jen težko mezi vším tím nadbytečným vnímal, to co bylo opravdu zajímavé. Možná by stálo za to knihu si přečíst znovu, ale na to nemám chuť.

Rozhodně si nemyslete, že nemám rád odbornou literaturu, nebo že se o téma neodarwinismu nezajímám. Začínám se studiem medicíny a knihu jsem si vyhledal právě kvůli jejímu tématu. Pouze si mi nelíbí forma a detail, do jakého je vše popsáno - ztrácí se tak hlavní myšlenka.

Sobecký gen je Dawkinsnova první kniha. Možná že se jeho spisovatelské schopnosti v dalších dílech zlepšily. Alespoň v to doufám, protože mám v plánu přočíst se i Božím bludem.

PS: Na konci 2. vydání jsou poměrně rozsáhlé dodatky. Je sympatické, že umí autor přiznat chybu (dokonce se jí i zasmát), ale o mnohých věcech se dozvíte, že nejsou tak jasné, jak byly prvně podány (přesto ale v knize zůstaly a jsou pouze vyvráceny asi v 60 dodatcích).
Darwinista
  23. 8. 2012, 22:15
Dawkinsova prvotina, ukazuje mechanismus evoluce kde jednotkou je gen programující své nástroje pro rozmnožování které jsou pak filtrovány přírodním výběěrem. Dílo je nadčasové v době kdy toto psal ještě spousta věcí nebyla potvrzena, nicméně časem se ukazalo že měl génius Dawkins pravdu.
Adamodry
  17. 2. 2012, 8:56
Z hlediska formy se dá Sobecký gen těžko zařadit mezi odbornou literaturu, je to spíše beletrie. Avšak z hlediska obsahového je kniha naprosto fascinující pohled do celého živého světa. Dawkinsem podávané myšlenky nepostrádají neúprosnou logiku a vysvětlují dosud neobjasněné věci. Pro lidi vyznávající určité ideologie bude kniha přin ejmenším šokující, ale pro ostatní by se měla stát povinnou četbou.
Tasemnice
  1. 6. 2011, 17:41
Myslím, že R. Dawkins tady perfektně ukázal, že věda není vždycky prezentována jen složitou a nezáživnou formou. Mně se sobecký gen četl skoro jako beletrie. Kromě toho obsahuje skvělou myšlenku (ačkoliv Dawkins prakticky neobjevil nic nového, přišel prostě s jiným, vzrušujícím pohledem na věc) a dokáže leccos vysvětlit hravou formou.