Robokalypsa

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3801-2

Knižní klub (2013) 978-80-242-3801-2 376

V ne příliš vzdálené budoucnosti se vyspělé technologie řídící svět lidí obrátí proti svým stvořitelům. Za pomoci superinteligentního stroje zvaného Archos se jim podaří téměř kompletně vyhladit lidstvo; ti, co přežili, však ukryti chystají odvetu… Sci-fi technothriller o zoufalém boji člověka proti vzpouře strojů – zdá se to jako otřepané téma, Daniel H. Wilson, původním povoláním inženýr robotiky, ho však dokázal zpracovat tak lákavě a originálně, napínavě, drsně a zároveň humorně, že se jeho námětu chopil slavný Steven Spielberg a natáčí podle něj film. (Založil/a: Kůstka)

Daniel H. Wilson Daniel H. Wilson
*06.03.1978

Magyana
  29. 6. 2016, 20:31
Zvláštní, hned na začátku knihy se dozvíte, jak dopadne. A po zbytek času k tomu konci jen směřujete.
Pochopila jsem, proč to autor udělal, a rámcově do sebe všechno krásně zapadalo, ale...
Nějak nevím, asi se cítím trochu podvedená, připravená o překvapení, o napětí, o tu chvíli, kdy se o hrdiny bojíte, kdy jim držíte palce, kdy doufáte, že to všechno dobře dopadne.
Takhle jsem jen četla a všechny tyhle emoce, které mám na knihách ráda, mě nějak míjely.
Ale abych jen nebrblala - je to slušné čtení. O robotech už sice byly napsány mraky knih, ale tahle je zajímavá nejen tématem, ale i svými postavami, které jsou rozstrkané takřka po celém světě a prakticky se spolu ani nesejdou. Každá postava má však svůj účel, každá dá dohromady kousek skládanky. A když se to celé složí dohromady, dostanete obraz, který vám byl popsán hned na začátku knihy. Vtipné, že?
ondrasek
  27. 1. 2014, 21:13
Úžasně poskládaný příběh o jednom skorokonci světa rukou robotů. Jednotlivé postavy a jejich osudy mají v knize dané místo a jejich činy se prolnou, vyústí a vše do sebe perfektně zapadá.
Kniha je psaná téměř povídkově (alespoň zpočátku mi připadalo, jako bych četl povídky Isaaca Asimova) a genocida lidstva roboty na mě působila temně a především reálně.
A pokud se tohoto tématu opravdu chopil Spielberg, vezmu (po pár letech) kino útokem. Jsem zvědav na jeho ztvárnění robotů Pavouka, Kudlanky nebo Závrtníka.
orisi
  17. 1. 2014, 12:17
Na knihu jsem se těšil. Jak píše kattyV- databáze knih, je potřeba se začíst . Ale i pak sem sotva dočetl. Mám rád jiný styl, i když je jasné že jinému čtenáři sedne ako riť na šerbeľ .
HELLBOY-DB
  15. 11. 2016, 18:46
No abych řekl pravdu, čekal jsem něco mnohem lepšího a to hlavně z důvodu, jaké haló se kolem knihy konalo, když bylo oznámeno, že si ji do parády chce vzít Spielberg. To byla asi jedna z věcí, proč byla má očekávání větší, než co mi dokázal autor v knize nabídnout. Roboty, těmi se tu nešetří, ale jejich vykreslení mi připadá takové, jako ze starých povídek. Styl psaní není úplně dle mého gusta, ale budiž, prozrazení závěru hned na začátku, to je taková malá podpásovka, dále bych vzpomenul šeď některých linií příběhu a celkově mi tu scházelo nějaké větší napětí, toť asi vše. K závěru tedy jen doplním, že jsem v knize nějak nenašel nic, co by mi dokázalo hlouběji uvíznout v paměti a tak si myslím, že hodnocení blízko zlatého středu, je odpovídající. ===60%
Zajdaanek
  20. 1. 2014, 23:40
Začátek mě nadchnul, potom nadšení lehce opadlo, ale konec mi to vynahradil. Robokalypsa mi sedla a bavil jsem se na výbornou. Nemám výčitky z 5 hvězd!
TheBatman
  30. 5. 2015, 13:05
Na tuhle knihu jsem se těšil, až si jí přečtu. Byl jsem ale spíš zklamán. Styl autorova psaní mi vůbec nevyhovoval a od takového díla jsem čekal trochu víc.
georgin
  16. 4. 2015, 11:45
Hledal jsem zase nějakou dystopii a Robokalypsa nezklamala. Nebyl jsem úplně nadšený z toho přeskakování z místa na místo, ale vzhledem k tomu, že šlo o celosvětové události, asi to jinak nešlo. Jinak kvalitní čtivo, které vydrží spíše hodiny než dny. Když jsem byl asi v půlce knihy, říkal jsem si, že by to byl zajímavý trhák do kin. Trochu jsem zagooglil a zjistil, že se námětu skutečně chytil Steven Spielberg, takže by ten film mohl stát za to. Doporučuji přečíst.
Scandy
  15. 2. 2015, 17:45
Kniha mi ze začátku přišla jako docela drsný horor s detailními popisy. Bylo těžké vyznat se v příbězích, nějaké části mě nezaujali vůbec, ty jsem musela překonat a konec mě zklamal.
Opečenýdudek
  22. 1. 2015, 17:48
Starý dobrý Daniel se nám rozhodl převyprávět vlastní verzi Matrixu, nebo přesněji řečeno druhé renesance Animatrixu a jde mu to tak bravurně, že jsem po přečtení prvních padesáti stránek začal podezřívat vzduchové čerpadlo u akvárka z komplotu. Marně vzpomínám, kdy naposledy jsem četl něco tak chytře napsaného, do detailů promyšleného a napínavého. No… možná 120 dnů sodomy od mého oblíbeného markýze, ale to je jiná liga. Každopádně dobrá práce a zcela zasloužený plný počet hvězd.