Originální název: Green Hills of Africa

Panorama (1979) 226
Orbis (1972) 228
Orbis (1965) 220
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 222

Na rozdíl od mnoha jiných románů není v této knize ani jedna postava a ani jedna příhoda smyšlená… Zelené pahorky africké tvoří předěl ve spisovatelově tvůrčí dráze: jde o cestopisné vyprávění, se zaujetím líčící zážitky lidí uprostřed africké přírody. Vtipné úvahy o světě, životě a umění jsou prokládány vzrušujícími příhodami vášnivého lovce a milovníka zvěře. (Založil/a: Vencis)

Martin_cz
  28. 7. 2014, 11:54
Vcelku příjemné člení k poznání Hemingwaye, které Vás nikterak nenadchne. Pár momentů tam sice bylo hezkých a snad i napínavých, to je však tak vše. Hemingwayovi jsem ani po čtyřech knihách nepřišel na chuť, takže k tomu možná přihlédněte
Alfie16
  11. 7. 2011, 12:42
I já se zařadím mezi ty, jež kniha zklamala. Děj knihy pro mě je typickým příkladem barbarského likvidování zvířeny v Africe. Sice se občas vyskytly vtipné momenty (asi 3 v celé knize), ale jinak je kniha hodně nudná.
zelvicka
  21. 3. 2010, 16:58
Kupodivu mně se tahle knížka od Hemingwaye líbila nejvíc. Mám pocit nějakého opravdového příběhu, z knížky dýchá rozpálená savana.
Navíc zvláště ke konci měla knížka nějaký spád a děj, a netočila se hlavně kolem alkoholu a mezilidských vztahů.
Kimon
  3. 1. 2011, 14:10
Byl jsem zklamán. Vzhledem k tomu, že jsem prozatím žádný román Ernesta Hemingwaye nečetl, a přitom tento autor je tak moc světově uznáván, očekával jsem něco nadstandartního. Bohužel s přibývajícím počtem přečtených stran jsem nabýval většího a většího dojmu, že k africké buši při neustálém lovu neodmyslitelně patří požívání tvrdého alkoholu stejně jako k Vánocům dárečky. To mi ovšem nějak nesedělo, protože na internetu (kde jinde, že!!?) jsem zjistil, že v parných dnech na africkém slunci alkohol píti není zdrávo. :-) Tudíž jsem nakonec román pro nadměrnost alkoholu, který z knihy doslova čpěl, odložil a ke knize se již – mimo jiné hlavně také i pro sterilitu děje, nevrátím. ... A to nejsem zapřisáhlý abstinent!! (četl jsem verzi nakladatelství Orbis, rok vydání: 1965, 223 stran)
Anselmo73
  28. 1. 2015, 19:21
Ne, tato kniha opravdu není "typickým příkladem barbarského likvidování zvířeny v Africe" (Alfie16), ani z ní nevyplývá, "že k africké buši při neustálém lovu neodmyslitelně patří požívání tvrdého alkoholu stejně jako k Vánocům dárečky" (Kimon). A už vůbec z ní neplyne, že "antilopa kudu jako pěkná trofej do bridgeového anglického clubu plného snobských lordů viktoriánské doby a tím to tak haslo" (Vencis). Zelené pahorky africké jsou syrovou, nevypointovanou knihou, opravdovými zápisky z cesty. Nenajdete tam uměle vytvořené příběhy, jenom syrovou realitu, jak ji EH viděl. Kniha není pro někoho, kdo neopustil svůj rodný okres, ani pro nikoho, kdo si bez problémů prochází životem. Knihu ocení každý, kdo už má něco za sebou, kdo si umí se skleničkou v ruce užít západ slunce, kdo nikam nespěchá, protože ví, že to nemá smysl. Je pro ty, kteří mají vlastní hluboký vnitřní život, kteří umí číst mezi řádky a kterým může kniha vyvolat jejich vlastní vzpomínky.
Vencis
  22. 3. 2010, 11:21
Přiznám se, že Hemingwaye moc nemusím, Zelené pahorky byly první, co jsem od něj přečetl. Od začátku do konce jsem byl ve skrze otráven několikastránkovými dialogy, přímou řečí a přestože byl považován za velikého milovníka africké přírody, přišlo mi jeho líčení ve skze nudné, antilopa kudu jako pěkná trofej do bridgeového anglického clubu plného snobských lordů viktoriánské doby a tím to tak haslo. Zlaté Vzpomínky na Afriku Karin Brixen, zlaté Lovcovy zápisky I.S. Turgeněva.