Zimní pohádka

Zimní pohádka Originální název: The Winter's Tale

Tribun EU - 2009
ISBN: 978-80-7399-676-5

Tribun EU (2009) 978-80-7399-676-5 110

Zimní pohádka je hra Williama Shakespearea, napsaná pravděpodobně v roce 1610 nebo 1611. Odehrává se částečně v Čechách (v originále Bohemia). Ve hře se však kromě jména samotného nijak neobjevují české reálie (resp. jsou zcela nesmyslné - přistání na českém pobřeží, absolutně nečeská jména) a existují dokonce pochybnosti o tom, co konkrétně slovem Bohemia Shakespeare mínil. Na vysvětlení jména existuje celá řada teorií (řada lokalit s podobně znějícím názvem atd.). (zdroj: wikipedia.org) (Založil/a: Miss Utahraptor)

#drama
William Shakespeare William Shakespeare
*duben 1564 - †23.04.1616

Miss Utahraptor
  23. 1. 2013, 17:20
"Dej mi ruku na to; budu princovi přísahat, žes poctivý a věrný člověk jako jen který v Čechách."

Hru jsem si chtěla přečíst hlavně kvůli jednomu z dvou dějišť- Čechám respektive zemi zvané "Bohemia". Přímořský státeček obývaný lidmi s absolutně neslovanskými jmény budil dojem zcela jiné země. V závěru mne však výše citovaná věta míněná největšímu lumpovi příběhu přesvědčila o opaku. :)
I tak ale hodnotím lepšími třemi hvězdami. Jiná Shakespearova díla (počítám i úryvky) se mi zatím líbila více.
Jandovka
  27. 9. 2015, 7:43
Asi to není z nejlepších Shakespearových her, ale když jsem ji četla, uchvátil mě zde jeden úryvek, který je tak krásný, že se mi knížka nadobro zaryla do paměti a zůstane asi navždy mojí "srdcovkou":

"Všechno co děláš, se mi zdá být krásné:
když promluvíš, chci poslouchat tě věčně,
když zazpíváš, chci, abys zpívala
při všem, co děláš: zpívej, když se modlíš,
když kupuješ, když dáváš almužnu,
když zařizuješ každodenní věci:
když tancuješ, chci, abys změnila se
v jediný, klidný pohyb mořské vlny
a zůstala jím věčně. Ve všem, co
děláš, jsi cele obsažena, každý
tvůj čin, i sebemenší, nese pečeť
královny."

(Florizel mluví k Perditě)