Ve šlépějích lásky

Ve šlépějích lásky Originální název: Ve šlépějích lásky

Tribun EU - 2009
ISBN: 978-80-7399-806-6

Tribun EU (2009) 978-80-7399-806-6 107

Knížka obsahuje pět uměleckých povídek a i přes své parodické ražení působí velmi něžně a pomineme-li jistou dávku skepse, tak i optimisticky.
Děj se odehrává v české současnosti, je tudíž velmi aktuální a o to intenzivněji promlouvá k modernímu čtenáři. Autorka odhodlaně poukazuje na nešvary české současnosti, jež velmi otevřeně pranýřuje a neváhá je nazývat pravými jmény. Kritka společnosti je do celkového děje zakomponována velmi citlivě a vkusně a tudíž neodvádí čtenáře od hlavní dějové linie, nýbrž ji pouze doplňuje.
Celá kniha je prodchnuta umnými básnickými popisy krajiny i přírody, jež celý děj oživují a dodávají mu na uměleckosti i kvalitě. Neopomenutelný je též svěží a velmi aktuální humor autorky, jenž nepochybně prozrazuje, že tato kniha není rozhodně určena pouze ženám či dívkám, nýbrž že se u četby tohoto díla pobaví i mužští čtenáři.
Michaela Mařinková neváhá bystře komentovat roztodivné příhody všedního dne a přitom jim svým stylem s množstvím metafor dodává nevšední ráz.
Tato kniha je stylově velmi vytříbená a zalahodí oku nejednoho milovníka estetických zážitků. Autorka popisuje všednost našeho běžného života s takovou lehkostí, elegancí a kouzelm, že se až tají dech. Vnáší do šedé všednosti krásu i jedinečnost okamžiku. Děj je prodchnut množstvím osobitých metafor, jež uvádějí čtenáře do kouzelného světa plného fantasie a krásy. Zároveň autorka využívá velké množství synonym.
Všech pět povídek v sobě slučuje několik rovin, kritickou a ironickou, básnickou, humornou, romantickou a celým dílem prostupuje i složka rezignující. Ve své knize Mařinková nenásilnou formou směruje čtenáře k přemýšlení nejen nad smyslem vlastního života, nýbrž i nad smyslem života vůbec. (Založil/a: PhDr. Šustová)

Michaela Mařinková Michaela Mařinková
*1983

PhDr. Šustová
  1. 3. 2010, 18:36
Opravdu krásná kniha, doporučuji ji všem.

---------------------

Na přání autorky Michaely Mařinkové zde uvádím 5 chyb, které se nedopatřením vloudily do její krásné knihy Ve šlépějích lásky. Mně se kniha Ve šlépějích lásky velmi líbí a doporučuji ji k přečtení všem, kteří mají rádi umělecky laděnou kvalitní prózu, sršící jiskřivým inteligentním humorem a zároveň i velkou kultivovaností a krásou slova.

A nyní těch 5 zmíněných chyb:

Strana 20, 6. řádek shora: ......nejpřívětivěji.

Strana 38, poslední věta na stránce: ..., jenž její tmavé kadeře zdobil bělostnými vločkami a jak vznešené zimní královně ověnčil její hlavu drahocennou ledovou korunou.

Strana 83, 6.řádek shora: Když se konečně vyprostila ze zajetí světlých stuh, krajek, sukní i volánků, podařilo se jí.....

Strana 83, 11. řádek shora: ... a stejně tak se rozhodla učinit i s odůvodněním....

Strana 84, 1. věta 2. odstavce: ...radostí, přestože před chvílí.....

Autorka se za nedopatřením vzniklé chyby čtenářům omlouvá a přeje jim krásný umělecký zážitek a mnoho pohodových chvil při četbě její půvabné knížky.
Michaela Mařinková
  6. 10. 2010, 15:14
Vážený pane, autorkou jsem já a nikoli paní doktorka Šustová, jíž jsem emailem kontaktovala a žádala ji, aby sem ty chyby vložila. Líbí se mi její recenze na mou knížku a z toho důvodu jsem se domnívala, že bude lepší, když sem chyby uvede ona sama. Mrzí mě, že paní doktorce nevěříte.
nightlybird
  10. 7. 2010, 16:11
Vážená PhDr.Šustová, přiznám se dobrovolně, že jsem výše uvedenou knihu nečetl a nejspíš ani číst nebudu a bych byl upřímný uvedu dva z mého hlediska podstatné důvody :
1) Váš popis knihy je sice výmluvný, žel, působí na mne spíše dojmem spamu - jistěže víte co to je - než popisem zaníceného čtenáře,
2) při svém poletování noční sítí jsem se setkal s mnoha nicky, nicméně jsem dosud nenarazil na takový, který by začínal akademickým titulem a při svém snad poněkud dlouhém dozajista ale pohnutém životě jsem poznal mnoho různých lidí, včetně pár literátů, ale že by autor vzkazoval přes prostředníka čtenářům kde a které chyby si mají v jeho jinak skvostném díle tito opravit - s takovou situací jsem se ani zprostředkovaně nesetkal. No nic, všechno musí být v životě poprvé. Nicméně si ale myslím, že vy sama jste autorkou vámi opěvovaného literárního skvostu a při své dozajista hojně rozvinuté tzv. sociální inteligenci pochopíte moji nechuť číst něco, k čemu se stydíte přiznat.