Na plechárně
Originální název: Cannery Row

Dokořán - 2011
ISBN: 80-7185-488-3

Dokořán (2011) 80-7185-488-3 173
Paseka (2002)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1992)

Nevázané příhody hrdinů novely Na plechárně, jedné z nejoblíbenějších a nejhumornějších Steinbeckových knih, dávají jen stěží tušit, že se rodila během válečných let v Evropě, odkud se její autor v návalech osamělosti a nostalgie ohlížel za svým kalifornským domovem. Steinbeckovi, vracejícímu se k prostředí a životní filosofii zachyceným již v úspěšné novele Pláň Tortilla, se v ní zdařilo nejen živě zobrazit mikrokosmos ulice kalifornského Monterey s jejími nezapomenutelnými obyvateli, ale dotknout se i temnějších stránek lidského života a připomenout vazby osudově poutající člověka ke světu přírody. I po bezmála šedesáti letech od svého vzniku tak osudy Macka a jeho „mládenců“, doktora, hokynáře Li Čonga, malíře Henriho i děvčat z podniku paní Dory zůstávají přesvědčivým a čtenářsky vděčným svědectvím o Steinbeckově schopnosti vcítit se do jejich světa a zachytit jej tak, „aby z nich život nevyprchal“.

Zdroj: text nakladatelství Paseka (Založil/a: Vencis)

achilles
  28. 5. 2014, 22:26
Velmi těžko hodnotit po přečtení Na východ od ráje. Moc mě dílo nezaujalo a byl jsem rád,že nebylo moc dlouhé.
borntolive
  15. 7. 2012, 22:27
Knihy o poflakování se životem mě nikdy moc nebraly. Já jsem humor tolik necítila, spíš jakousi marnost, která nejde zvrátit bez přeměny vlastního já. Mack by mi normálně lezl na nervy, ale tady mi ho bylo líto za to, jaký byl přes svou nekonformnost dobrák s pravým srdcem a za jeho větu u doktora: "Dyž sem chtěl udělat něco dobrýho, dycky se to ňák zmrvilo. Dyž sem jí dal dárek, měl ňákou vadu" (s.102). Právě vztah Macka a doktora mě udržel u knihy.
Jokolo
  13. 1. 2017, 10:48
Jak mám Steinbecka rád, tak tady jsem až tak unešený nebyl. Člověk se asi musí dostat do nálady, aby se začetl do výčtu každodenních příhod amerického jihu tak, aby ho to bavilo. Neříkám, že to není zábavné nebo líbezné, protože číst si myšlenkové pochody Macka a Doktora líbezné je, ale myslím, že by to vystačilo na pár kraťounkých povídek, ne na celou novelu.
Co ale pochválím jsou už zmíněné charaktery, které v knize vystupují. Mohou se zdát jako šablonovité (už jen proto, že podobné charaktery vystupují ve Steinbeckových dílech často - viz. bordelmama), jenže díky popsání jejich myšlenkových pochodů odhalujeme, že jsou vcelku do hloubky zpracované, aniž by přemýšleli nad něčím, nad čím se nezamýšlí takřka denně skoro každý z nás.
Hazakiros
  4. 11. 2013, 16:50
Jak se i z obyčejných životů stávají neobyčejné. Kniha plná vtipu, zajímavých lidí a jejich osudů, toť Steinbeck jak má být. Četl jsem to několikrát a rád se znovu vrátím.
dollyk
  11. 9. 2016, 9:35
Opět humoristická novelka námětem i zpracováním podobná Pláni Tortilla. Tortilla ale byla lepší, alespon podle mého názoru, i když jsem ji nijak závratné hodnocení nedal. Podruhé to číst nebudu.
twiGGy88
  29. 11. 2013, 22:08
Pro mě o něco slabší než Pláň Tortilla, ale jinak je to příjemná oddychovka s osobitými postavami. Nejednou jsem se při četbě zasmála... už se těším na Sladký čtvrtek.
venculinek
  4. 12. 2014, 20:08
Klasický Steinbeckův rukopis poznáte už po přečtení pár řádků. Nemá vůbec cenu tuto novelu srovnávat s autorovo největšími prózami, protože jde úplně o něco jiného. Popisuje zde každodenní život lidí na okraji společnosti, kteří se však snaží být svému okolí nějak prospěšni, i když se jim to ne vždy podaří. Díky tomu Vás ale pobaví a jejich lidskost potěší.
honzajh
  11. 2. 2011, 15:45
To to je velkolepé dílo od Steinbecka. K této knížce jsem se dosla jen kvůli tomu, že to bylo v seznamu knížek k maturitě, ale byl jsem mile překvapen.
Mike
  20. 4. 2012, 14:37
Mackova banda si prostě užívá života se vším všudy. Vyměňovat žáby za flašku whisky je dost zajímavá představa. :) Teď mě čeká Tortilla.
Roanna
  26. 11. 2011, 10:24
Ač velmi zdařilá kniha, rozhodně ji doporučuji číst až s odstupem času po Pláni Tortille. Charaktery postav, dějová linie i zpracování je velmi, velmi podobné. Nebýt postavy doktora, troufla bych si knihu nazvat vykrádačem Tortilly. Je to jako byste si pustili písničku od Mikea Oldfielda Moonlight shadow a hned na to Man in the Rain.
Každopádně knížka je velmi čtivá a humorná. 80%
eliska000
  11. 6. 2011, 21:23
Velice zajímavá,čtivá knížka.Celou dobu jsem toužila se podívat k Li Čongovi a omrknout jeho poklepávání prstem,sednout si s Mackem a mládenci jen tak na klády a zapomenout na starosti.
U mě určitě mezi nejoblíbenějšími knihami!
CGY
  1. 2. 2011, 22:53
Je to taková téměř zbytečná kniha. Pojednává o banálních starostech obyčejných lidí na periferii. žijí neokázale a ze dne na den. Beze spěchu a obyčejně. Ale zároveň je to kniha neobyčejně laskavá a milá.
---"Majitel železářství dodal plechovku červené barvy, bez zdráhání, protože o tom nevěděl."---
V dnešní hektické době, kdy se řada lidí má "děsně špatně" je to připomenutí, že mohou existovat skutečné životní strasti a i přesto je možné zachovat si nadhled.
---"Ze stejných důvodů však je i nenáviděna .... sesterstvem provdaných starých panen, jejichž manželé si sice domova váží, ale nelíbí se jim tam."---
A zároveň je to kniha se spoustou neotřelého humoru.
Samantha
  29. 5. 2010, 23:04
Mack a mládenci jsou silná parta, ale vzhledem k tomu, že neznám americké reálie té doby příliš dopodrobna, tak jsem si více oblíbila jiné Steinbeckovy knihy. Kdo má ale dílo tohoto autora rád, neměl by si knihu nechat ujít.