Lincoln - Tým rivalů

Lincoln - Tým rivalů Originální název: Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Ikar - 2013
ISBN: 978-80-249-2049-8

Ikar (2013) 978-80-249-2049-8 304

Abraham Lincoln se narodil v rodině chudého farmáře, matka mu brzy zemřela a číst a psát se naučil sám vlastními silami. Ve čtrnácti opustil domov, vystřídal řadu zaměstnání jako dřevorubec, lovec či obchodník a díky své houževnatosti, lásce ke knihám a v neposlední řadě řečnickému umění se vypracoval až na samotný vrchol. Ve své době však měl nejen věrné přátele a obdivovatele, ale i nesmiřitelné nepřátele. První vydání biografie obdrželo šest literárních cen včetně ceny kritiků, získalo americké ocenění Kniha roku a prodalo se jí přes milion výtisků. (Založil/a: Moreanne)

Doris Kearns Goodwin Doris Kearns Goodwin
*04.01.1943

Mágr
  4. 6. 2014, 15:58
Příběh svým způsobem apolitického zástupce lidu regionální úrovně, jenž se stal státníkem úrovně globální, přičemž zůstal výsostným nositelem humanity, klidným mudrcem a trpělivým vůdcem v době, kdy se rozhodovalo o tom, zda "states" budou i "united". Pouze nesmírně otevřený a tolerantní a v taktice zběhlý člověk dokáže sestavit svůj tým spolupracovníku z řad těch nejsilnějších oponentů, a to, především pro jejich schopnosti lidské i profesní. Nemohu se zbavit dojmu, že Abraham Lincoln v sobě nosil jakýsi "svěrákovský" prvek, jímž dokázal odlehčit nejednu neúnosně svízelnou situaci. Je jen škoda, že nemohl zůstat do věku v němž odešel Winston Churchill.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:03
Kniha o Abrahamu Lincolnovi mě místy nudila, místy bavila, ale hlavně mile překvapila. Musím uznat, že jsem Lincolna odjakživa obdivovala jako prezidenta, který zrušil otroctví. Po přečtení této knihy ho obdivuji daleko více a to nejen jako prezidenta, který toho v úřadu dokázal tolik, co jiní vůbec, ale obdivuji ho také jako člověka, citlivého člověka, kterým si mnohým prošel.
Velice jsem si užívala politiku, která je v knize často a mou nejoblíbenější kapitolou je poslední. Tu jsem si užila nejvíce.
poiu
  9. 10. 2014, 22:03
No, čtu tady, že kniha se čte velmi dobře a že se od ní mnozí nemohli odtrhnout.

Tuto knihu jsem si přečetla, protože jsem na bytě zrovna žádnou jinou neměla. Kniha obsahuje spoustu popisných pasáží, dobové citace (pravděpodobně z dopisů), které se objevují až v poněkud přehnaném množství.... Např. "Během jízdy byl Lincoln >>velmi otevřený, pokud se týkalo současného McClellanova chování>opravdu zdá, že si McClellan přeje Popeovu porážkunechat Popea, aby se z obtížné situace dostal sám
MiKK
  10. 2. 2014, 16:48
K této knize jsem přistupoval zprvu s trochou skepse, neboť její předvánoční marketing na mě působil až trochu přehnaně. Musím ale uznat, že jsem se do ní po prvních stránkách zakousnul s velkou chutí. Působivě popsaný jedinečný styl jeho diplomacie a mistrné taktiky, kterou dokázal využít silných stránek svých zprvu protivníků, posléze kolegů ve vládě. Úžasná dovednost tento tým stmelit, udržet až do konce svého prvního prezidentského období a s jeho pomocí vyhrát nad jižanskou armádou.
V duchu jsem si jeho způsoby řešení mnoha krizí porovnával s posledními politickými aférami naší malé zemičky a zcela jasně jsem porozuměl rozdílu mezi státníkem a politikem.
Alfa2013
  2. 2. 2013, 22:45
Jedna z nejlpších knih které jsem kdy četl. Popis života jednoho z největších státníků světa v opravdu čtivé formě od které se nelze se odtrhnout.