Syn celerového krále

Originální název: Syn celerového krále

Sláfka - Slávka Kopecká - 2004
ISBN: 80-86631-18-4

Sláfka - Slávka Kopecká (2004) 80-86631-18-4 173

Sebrané spisy Oty Pavla 5.

V souboru povídek Syn celerového krále soustředil Ota Pavel "literární portréty" slavných sportovců své doby. Výběr hrdinů cele podřídil svému srdci a na stránkách knihy žijí především ti sportovci, které měl rád a které důvěrně znal: Jan Veselý, Alfréd Jindra, Ladislav Heller, Jan Kubr, Rudolf Kučera, Christian Battaglia, Pavel Kouba, Jaroslav Borovička... Jejich sportovní dráhu, vítězství či prohry popisuje Ota Pavel s velkou vnímavostí a notnou dávkou citu. Se zručností už starého literáta zachytil dramata lidí, kteří hledají a nalézají hranice svých možností, ale současně nalézají také pravdu o sobě a světě kolem.

Povídky:
- Kolik má kůň chlupů
- Prokletý cyklista
- Jak Bohoušek Váňa oplatil hořký slzy Marušky Kettnerový
- Omyl
- Pár kilometrů od Terezína
- Reportážní povídka za pět litrů hříbků v sladkokyselém nálevu
- Já jsem král, ty jsi král
- Haló, taxi!
- Nejhorší je bejt brankařem
- Baroni na kolech
- Služebník naš Hubert
- Alfréd Jindra

zdeny99
  6. 5. 2015, 8:50
Povídky:

KOLIK MÁ KŮŇ CHLUPŮ: Povídka nic moc o žurnalistických začátcích Oty Pavla, jak dělal interview s nějakým letcem. Ovšem ten konec při přistání na koně, kdy si Ota Pavel dal pořádně do rypáku, to hodně vylepšil. TŘI HVĚZDY

PROKLETÝ CYKLISTA: Pěkná povídka o cyklistovi, který celý život dřel a skončil téměř na vrcholu. Kolegové ho milovali, disciplinárka nesnášela, ale kniha o něm napsat nešla. Nakonec jeho talent pohřbily peníze a zdraví. PĚT HVĚZDIČEK

POSLEDNÍ ZÁPAS FRANTIŠKA KLOZE: Z počátku nic moc povídka o legendárním střelcovi fotbalového Kladna, kterého trefí Němci kulometem ve 2. světové válce. Jak leží v nemocnici a v horečkách prožívá svůj poslední zápas, povídka graduje. A samotný pohřeb je tak metaforicky popsán, že jsem se rozhodl pro PĚT HVĚZDIČEK.

JAK BOHOUŠEK VÁŇA OPLATIL HOŘKÝ SLZY MARUSKY KETTNEROVÝ: Jak se malý kluk zamiloval do ping pongu díky tomu, že viděl na vlastní oči prohrát maďarskou šampionku. Povídka končí dalo by se říct americkým happyendem, protože ten kluk už v 18 letech získá titul mistra světa v ping pongu. TŘI HVĚZDY

SEDM DEKA ZLATA: Povídka o Aloisi Hudci, který vyhrál olympiádu v Berlíně na kruzích. Po válce byl velice chudý a jediné, co mu zbylo, bylo zlato z Berlína. Dobře se čte, líbila se mi. PĚT HVĚZDIČEK

OMYL: Povídka o tom, jak zacházeli komunisti se sportovci, od kterých se něco očekávalo a oni zklamali. Zde je to příklad vynikajícího cyklisty na konci kariéry, který jel svůj poslední Závod míru a nedokončil ho. Povídka je z počátku slabá. Od druhé půlky, kdy závod vzdá, se povídka mnohem zlepší. ČTYŘI HVĚZDY

PÁR KILOMETRŮ OD TEREZÍNA: Slabší povídka popisující život cyklisty až do jeho smrti. TŘI HVĚZDY

REPORTÁŽNÍ POVÍDKA ZA PĚT LITRŮ HŘÍBKŮ V SLADKOKYSELÉM NÁLEVU: Buď jsem se nesoustředil, nebo nevím. Protože ani nevím, o čem to bylo. Nějak pekař, nějakej reportér možná Ota Pavel možná Pekař, nějaký hříbky a najednou se hrál fotbal a pak zase hříbky. Jo a prsa BB tam byly. JEDNA HVĚZDIČKA

JÁ JSEM KRÁL, TY JSI KRÁL, KAŽDÝ MÁ SVŮJ MARCIPÁN: Krátký životopis Borovičky - fotbalisty Sparty a Dukly. Hlavně je to o tom, kdy končil kariéru a uvažoval co bude, když zrovna skončil. TŘI HVĚZDY

HALÓ, TAXI!: Čechoameričan se po 40 letech vrátí do ČSL a v taxíku si povídá o fotbale a Dukle, jak hrála v New Yorku. TŘI HVĚZDY

NEJHORŠÍ JE BEJT BRANKÁŘEM: Jaké pocity prožívá brankář před zápasem a během zápasu proti jednomu z nejlepších klubů světa. No prostě se bojí, i když ví, že by neměl. ČTYŘI HVĚZDIČKY

BARONI NA KOLECH: Slabší povídka nebo spíše kraťoučký životopis o dobrém cyklistovi, co nikdy nic nevyhrál. TŘI HVĚZDY

BRATŘI: Vynikající povídka o bratrech Tikalech, kteří reprezentovali na olympiádě v hokeji. Jenže jeden za ČSL a druhý za Austrálii. Reportéři ani nemohli říct, že Čechoslovák reprezentuje cizí zemi, tak ho přejmenovali na Tajkl. A shodou okolností se zranil hned v prvním utkání s ČSL, kdy jej nabral jeho bratr. PĚT HVĚZDIČEK

SLUŽEBNÍK NÁŠ HUBERT: Spíš než povídka je to zbytečný nekrolog o zemřelém doktorovi fotbalistů. JEDNA HVĚZDIČKA

SALTO NAZAD: Povídka o tom, jak se Eva Bosáková skočit salto nazad, aby si nezlomila vaz. Nakonec jej skočila, aby vyhrála titul MS. Kraťoučká povídka, dobře se čte. PĚT HVĚZDIČEK.

ALFRÉD JINDRA: Pesimistická povídka o vodákovi, co vybojoval bronz na LOH a poté ho přemohla obrna. TŘI HVĚZDY

[51. přečtení, 25. hodnocení, 1. komentář, 86%]