Sever a Jih II.

Sever a Jih II. Originální název: North and South

Čas - 2012
ISBN: 978-80-87470-90-9

Čas (2012) 978-80-87470-90-9 269

Druhý díl slavného románu anglické klasičky je již zcela ponořen do dusné atmosféry průmyslového Miltonu a vzpomínka na slunný Helstone kdesi na Jihu jen občas probleskne v myšlenkách přestěhovavší se rodiny Haleových.
Po večeři u Thorntonových je Margaret, co se vztahu k panu Thorntonovi týká, ještě rozpolcenější než dřív. Na jednu stranu ho do jisté míry obdivuje, na druhou ji odpuzuje jeho tvrdost, hraničící s bezohledností. Jak říká otci v pěkné metafoře, je to s ním, jako když člověk jí poprvé olivu: "Nechte mě, ať se šklebím, než ji spolknu." Zamilovaný továrník mezitím dokáže zlomit odpor své matky, o to horší je však jeho pád, když z úst své milované uslyší, že on jejím mužem nikdy nebude.
Umírající paní Haleová přiměje Margaret, aby napsala svému bratrovi Frederickovi, jenž se nesmí vrátit do Anglie kvůli námořní vzpouře, kterou kdysi vedl. Fred zastihne matku ještě naživu - avšak už jen krátce. On i jeho otec jsou jejím skonem zcela zlomeni a Margaret (spolu s paní Dixonovou) musí být ta, která jim dodává sil. Navíc je třeba, aby Frederick co nejdříve odcestoval, neboť se mu - obrazně řečeno - nad hlavou houpá oprátka. Na scénu tak nepřímo vstupuje i Margaretin zavržený následník Henry Lennox, který mu má pomoci prokázat nevinu. Jenže Haleovi nejsou jediní, kdo ví, že se uprchlý zločinec, jímž Frederick de facto je, vrátil do Anglie, a že je za jeho dopadení vypsaná tučná odměna… Jeho dramatický odjezd z Miltonu, po němž umírá jistý nehodný muž, ještě více zakalí už tak šedou oblohu nad ubohou Margaret, která v zájmu bratrovy záchrany musí lhát. A když se dozví, že je do celé věci zasvěcen i pan Thornton, propadá zoufalství. (Založil/a: Demisha)

VenDulin85
  5. 2. 2013, 18:34
Druhý díl se mi líbil snad ještě víc než první, možná proto, že se téměř neustále něco děje a najednou je konec... a nezbývá než čekat, než vydají třetí díl... Ohromně mi sedl pan Thornton, který je sice odmítnut, ale přesto nedokáže být k Margaret nespravedlivý a kde může, tam je nápomocný. Jediná jemná výtka, která snad ani není výtka, ale přesto- doufala jsem, že v knize bude vysvětleno trochu víc k nemoci paní Haleové. Ale ani tady se nedozvíme, co jí je, člověk může jen hádat, jestli je to rakovina... Jinak vše o.k., naprostá spokojenost :-)