Sweeney Todd - Šňůra perel

Originální název: The String of Pearls: The Original Tale of Sweeney Todd

Domino - 2008
ISBN: 978-80-7303-381-1

Domino (2008) 978-80-7303-381-1 238

Temné uličky a ponurá zákoutí viktoriánského Londýna... Snadno si představíme, jak se v přístěnku skrývá Jack Rozparovač s dýkou v ruce. Málokdo z nás ovšem zná příběh holiče jménem Sweeney Todd, nejšílenějšího vraha v anglických dějinách. Tato kniha je dobovým záznamem, jenž posloužil jako inspirace bezpočtu umělců - namátkou lze jmenovat například Brama Stockera a jeho Draculu či v současné době Tima Burtona, jenž natočil stejnojmenný film s Johnnym Deppem v hlavní roli. Na první pohled to byla obyčejná oficína, jakých se dalo v Londýně nalézt bezpočet. Neobyčejný byl však její majitel Sweeney Todd - člověk zrůdného vzhledu a způsobů, důmyslně tyranizující svého nešťastného učně Tobiase. Chlapec se ze všech sil snaží vymanit z područí krutého pána a najít člověka, jemuž by se mohl svěřit s děsivým podezřením. Už dlouho totiž pozoruje, že někteří zákazníci po vstupu do holičství záhadně mizí, a časem dospěje k přesvědčení, že jeho mistr je vrah. Ubohý Tobias naštěstí netuší, že skutečnost je tisíckrát hrůznější než jeho podezření. Ve stejné době bloumá londýnskými ulicemi utrápená Johanna Oakleyová. Její milý Mark odjel před dvěma lety na moře, aby vydělal peníze na společnou budoucnost, avšak dosud se nevrátil. Místo milovaného muže se Johanna setkává s plukovníkem Jeffreyem, který rovněž postrádá svého přítele - a má dobrý důvod se domnívat, že přítelovy poslední kroky vedly do holičství Sweeneyho Todda... (Založil/a: asxasx)

Thomas Peckett Prest Thomas Peckett Prest
*??.??.1810 - †??.??.1879

s-reader
  19. 9. 2011, 8:02
Sweeney Todd – Šňůra perel je naprosto dokonale zpracovaná „městská legenda“. Původem a autory je předem určená k osudu kýčovitého příběhu, ale tím, jak dokonale tento příběh ladí s formou, pozvedává se z kýče na pozoruhodný záznam londýnské zkazky. Knize nechybí napětí, přesto, že čtenář nemůže být v pravém slova smyslu dějem překvapen, ten se odvíjí podle jednoznačně daných zákonů žánru. Je v ní nečekaný humor a útržky syrového líčení nelehkého života. Souhrnně řečeno – skvěle sladěná, odpočinková, zábavná a kupodivu nekýčovitá. Uvažoval jsem, zda ji dokonce nemám hodnotit pěti hvězdičkami, ale přece jen jde o zábavnou hříčku, ne o seriózní literaturu. Takže téměř pět hvězdiček, kéž by takových knih, které se netváří jako něco, co nejsou, bylo více.
teola
  27. 1. 2011, 12:07
Film jsem neviděla, to jen tak na začátek. Ale kniha se mi líbila. Sice člověk malinko tuší, jak to dopadne, takže konečný ,,šokující" zvrat zase tak nevykolejí. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.
LeaLea
  3. 5. 2013, 17:43
Sweeney Todd je pro mě překvapením i zklamáním zároveň. Viděla jsem film, samozřejmě, a klidně si ho pustím znova. Burton a Depp mi sedli. A hle, ona je knížka úplně jiná. Holič bez charisma, kterému určitě nikdo nefandí, a jedna "uvzdychaná" milostná linka. Nakonec se mi to ale líbilo. Film sice prozradil hlavní pointu, ale naštěstí je děj opravdu tolik jiný, že se čtenář o překvapení strachovat nemusí. Každopádně je pravda, že je i to překvapení svázané v mezích žánru. Čtivý, komunikativní styl se hodí pro svižnou odpočinkovou četbu.
ilon-a
  8. 5. 2013, 23:08
Kniha skvělá a strašidelná, má úchvatnej a moc zajímavej příběh; filmový zpracování (i přesto, že to byl muzikál) taky super.
Taylor
  4. 5. 2015, 8:20
Kniha naprosto skvělá. Bavil mne i jazyk jakym je děj odvypraven. Příběh je spravne strašidelný, někdy vtipný.Nektere postavy se chovají na dnešní poměry hodně naivne, ale to je dáno dobou ze ktere příběh je.Vrele doporučuji k přečtení. Čtenář však nesmí doufat, že kniha bude stejna jako film. Film si z knihy vzal pouze hlavni zápletku. Tot vse....tak vzhůru do Londýna! vzhůru na Fleet street. ;-)
asxasx
  4. 3. 2010, 16:18
Knížka zajmavá, film s trapnym (a úplně jinym) příběhem.

---------------------

Kniha má své osobité kouzlo. Příběh hezký a drsný zároveň. Jenom bych chtěl podotknout, že autor tohoto díla je neznámý, jen se předpokládá, že je to ten, který je zde uveden.
Piinkpet
  8. 3. 2010, 20:38
Po shlédnutí filmu jsem nemohla udělat jinak, než si knížku zakoupit a nejdříve zklamaná zjistím, že celý příběh je úplně odlišný, ale tak mě vtáhla do děje, že jsem ji přečetla během dvou dnů :) Skvělé, skvělé, skvělé!
andariel78
  28. 3. 2013, 13:32
Místy mě sice knížka nudila, ale celkově se mi líbila. Film jsem viděla až po přečtení a byla to jen ztráta času. Příběh neodpovídá předloze, ani jsem nedokoukala.
Dessert
  7. 1. 2011, 15:29
První jsem viděla film. A byla jsem na něm úplně závislá. :D
A pak mi rodiče k narozeninám (svátku?) koupili tuhle knihu a musím říct, že se fakt povedla. Dělala jsem z ní i referát do školy a dokonce někdo chtěl i knihu půjčit, což se nestává.