Rukopis nalezený v Akkonu

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Argo - 2013
ISBN: 978-80-2570-770

Argo (2013) 978-80-2570-770 166

Nejnovější kniha brazilského spisovatele Paula Coelha je dalším dílem, v němž se fikce prodchnutá univerzálními hodnotami prolíná se skutečnými historickými událostmi.
Vychází z objevení akkonského rukopisu archeologem sirem Walterem Wilkinsonem v roce 1974 a děj přenáší čtenáře do okamžiku, kdy se Jeruzalém připravuje na útok křižáků – 14. července 1099. V tento nelehký okamžik, večer před útokem, svolává řecký učenec setkání lidí všech věkových skupin a různých vyznání. Neudílí jim však válečné rady, jak ubránit město, ale snaží se je podnítit, aby v nelehké situaci a tváří v tvář blížící se porážce pátrali po hodnotách a vědomostech, jichž nabyli v každodenním životě.
Autor se tak ve své první knize napsané poté, co se sám ocitl na prahu smrti a prodělal vážnou srdeční operaci, znovu zabývá otázkou, jaké hodnoty zůstávají, když vše bylo zničeno. (Založil/a: Moreanne)

Myrddin33
  2. 2. 2013, 8:31
Jistě se najde mnoho těch, co jeho knihy odsuzují a poví, že je to jen další kniha "na jedno brdo", že vše dělá kvůli penězům, atd.... Já jsem ovlivněn svými sympatiemi k autorovi, to zajisté. Ovšem kniha pro mne obsahuje velmi mnoho moudrosti a moc se mi líbila. Pokud bych jí měl srovnávat s předchozím Alefem, tak tahle se mi líbila více. Je v ní mnoho pravd napsaných v půvabných slovech. Rozhodně se k ní budu často obracet k čerpání její moudrosti.
Ivet
  24. 7. 2013, 21:54
Od knihy jsem čekala něco jiného, než co jsem si přečetla, a musím říct, že mě Coelhovy knihy baví čím dál tím méně. Pořád si vybavuji ty jeho skvělé knihy, které ve mně něco zanechaly, jako např. trilogie A dne sedmého... nebo Alchymista.
Tato kniha už mi bohužel nic nového nepřinesla, jen spoustu nadějných slov a citátů, které ale nezaujaly, protože tak život prostě nefunguje. Pokud pro některé lidi skutečně ano, tak jim závidím.
Kniha mě bohužel nezaujala natolik, abych si ji ještě někdy chtěla přečíst, což je škoda.
Možná jsem jen negativní kvůli tomu, že jsem čekala více historie, protože jako milovník dějepisu bych se ráda dozvěděla o křížových výpravách, což se mi bohužel nesplnilo.
Doufám, že příště Coelho opět napíše mnoho moudrých slov, ale snad to bude v románu s nějakým duchaplným dějem.
smajlinka
  27. 4. 2014, 13:36
Asi zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Coelha přečetla. Líbila se mi pasáž o porážkách a prohrách. Myšlenky v Coelhových knihách jsou určitě hluboké, ale je dost těžké se tím řídít. Asi většina z nás,kdo jeho knihy čte,hledá nějakou tu myšlenku, která mu pomůže jít "tím správným směrem", možná hlavně proto se jeho knihy řadí mezi tak úspěšné a prodávané, ale já jsem tam to něco ještě nenašla :-( Ale nějakou knížku od Coelha si ještě přečtu
venison
  27. 9. 2013, 20:38
Jedna z těch Coelhových "bezdějových" knížek prošpikovaná jednoduchou, hlubokou pravdou, která člověka zamrazí až do morku kostí, pohladí srdce a dodá novou naději.. Škoda, že si jeho věty nemůže člověk naprogramovat do mozku a začít ctít alespoň částečně jeho životní moudra a pravdy.. Knížka prošpikovaná filosofií natolik, že pokud jí chceme alespoň trošku vstřebat, tak musí čtenář číst velmi pomalu a pozorně.. Líbilo, ale více se mi líbí knihy naroubované na nějaký příběh např. "Alchymista", "Veronika se rozhodla zemřít", "Jedenáct minut" atd.
petshop
  25. 6. 2013, 6:00
Četla jsem asi 5 knih od Coelha a tahle mi přišla zatím nejslabší. Mám ráda autorovu filozofii, ale tohle bylo tak přímočaré, že to postrádalo efekt. Bylo tam těch myšlenek tolik, že jsem si žádnou nezapamatovala a žádná mě nechytla za srdce, protože se v tom množství prostě ztratily. Přišlo mi to skoro jako číst kuchařku od začátku až do konce. Prostě všeho moc škodí, je mi líto...
Prometheus.Nox
  23. 6. 2013, 18:48
Skromná kniha s ještě skromnějším množstvím děje, ale plná "coelhovských" úvah a zamyšlení nad životem a jeho hodnotami. Myslím si, že myšlenky vesměs nejsou revoluční a že je v autorově tvorbě můžeme nalézt i jinde. Pro mě ale tato kniha představuje hezky sepsaný materiál, nad kterým se rád zamyslím a ke kterému se rád vrátím a to i opakovaně.
Noctua
  11. 3. 2013, 12:48
Říká se, že pokud v knize najdete třeba jen jednu jedinou větu nebo myšlenku, která vás osloví a chytně u srdce, stojí ta kniha za přečtění. Rukopis nalezený v Akkonu taková kniha je. Neříkám, že každý řádek je super. Troufám si říct, že tak 70% textu je jen omáčka o ničem, ale v těch zbývajících 30% si každý najde nějaké moudro, které mu pomůže, vypořádat se s těžkými okamžiky života. Nejsou to žádné převratné myšlenky, ale jsou napsané způsobem, který nepřipouští pochybnosti. A to se mi líbilo...
Kakaya
  13. 9. 2016, 22:13
Myšlenky obsažené v knize jsou jistě krásné a inspirativní. Coelha mám ráda. Není náhodou, že se s ním strhla vlna vydávání knih s podobnou tematikou, tedy odkrývání opravdového smyslu lidského života, jeho hodnot a duchovního rozvoje. Coelho se opravdu krásně čte.
Nicméně, po četbě Chalíla Džibrána, se mi tyto knihy jeví více naivní a poplatné dnešnímu vkusu široké čtenářské veřejnosti. Postrádám v nich tu upřímnou hloubku. Konkrétně právě "Rukopis nalezený v Akkonu" mi velmi připomíná Džibránova Proroka.. Náhoda?
Byla doba, kdy bych dala Coelhovi bez pochyb plný počet hvězd, s tímto ale nemohu jinak, než hodnocení o trochu snížit. Mé sympatie k němu zůstávají, srdce ale patří jinému :)..
laile
  12. 8. 2015, 18:10
Knize jsem nemohla prijit vubec na chut. Bylo zde prilis mnoho moudra na tak malo stranach a spise naopak. Zadny pribeh. Pro me nejslabsi Coelova kniha, kterou jsem od nej cetla.
properjoey
  3. 4. 2014, 8:32
Jedna z jeho opravdu slabších knížek. Přišlo mi, že všechno už jsem četla a celou dobu jsem se nudila. Už druhá jeho kniha, kde jsem zvažovala, jestli jí neodložím hned v počátku...Na druhou stranu pokud zůstanou jen dvě, z celého jeho díla, tak je to asi v pořádku...