Návrat k Okouzlení

Originální název: The Re-Enchantment of Everyday Life

Talpress - 1997
ISBN: 80-7197-088-3

Talpress (1997) 80-7197-088-3 448

Péče o duši, kniha Thomase Moora, která se umístila na nejvyšší příčce žebříčku bestsellerů listu New York Times, nastínila myšlenku, že duše je základní ingrediencí života. Společně se svým pokračováním, rovněž bestsellerem, Duševní partneři, změnila způsob, jímž milióny čtenářů smýšleli o psychologii a spiritualitě. Ve své nejnovější knize Návrat k okouzlení Moore činí další radikální krok, když principy péče o duši aplikuje na naše životní prostředí a konkrétní témata každodenního života. Vychází z předpokladu, že si již déle nemůžeme dovolit žít v rozčarovaném světě, Moore nám trpělivě vysvětluje, že hluboce okouzlený postoj k životu není naivním, dětinským přístupem, který je třeba odložit s nástupem dospělosti, ale nezbytností pro naše osobní a kolektivní přežití. Soustřeďuje se na tak specifické aspekty denního života jako oblékání, jídlo, nábytek, architektura, jazyk, politika. Moore popisuje renesanci, již by všechny tyto oblasti mohly procházet, kdybychom se jak v soukromém, tak veřejném životě upřímně zaměřili na krásu, uměleckou zručnost, přírodu a umění. Popravdě řečeno, co je vlastně příčinou skutečnosti, že vůbec stojí za to žít? Nikoli elektronika nebo překotné hromadění informací, ale spirituální a oduševnělé pojetí světa, které pramení z okouzlující přírody, fantaziemi bohatého dětství, intimních rodinných a společenských vztahů a veřejného života, dbajícího o potřeby srdce. (Založil/a: Bred)