Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Na cestě 1

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Na cestě 1

Podtitul: Putování s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem


Originální název: Na cestě 1
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Nejnovější vydání:
Jota - 2009
ISBN: 9788072176526
Počet stránek: 240
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jota (2009) 9788072176526 240

Knižní zpracování úspěšného mnohadílného televizního seriálu, který prostřednictvím průvodců Jiřího Bartošky a Miroslava Donutila seznamuje diváky i čtenáře s mnoha slavnými a známými, ale i dosud málo navštěvovanými místy naší planety.
Díky autentickým zážitkům a rozhovorům s domorodci poznáte i odvrácenou stranu cestování, kuriozity místních obydlí, zvláštnosti lidí i jejich kultury a stolování. V prvním díle zavítáme mimo jiné do Andalusie, Jeruzaléma, na jezero Titicaca, na Madagaskar, do Kambodže, Libanonu, Peru a řady dalších zajímavých míst. (Založil/a: bojovnicka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

bojovnicka
  29. 1. 2013, 13:29
Recenze: NA CESTĚ 1 - cestopisný magazín pro náročné

Kdo by čekal přepis populárního seriálu České televize Na cestě, bude asi zklamán. I když svůj předobraz v něm kniha bezpochyby má. Stačí si však zalistovat a začíst se do prvních řádků některé ze čtrnácti kapitol a zjistíte, že kniha se od seriálu dost liší.

Když Petr Horký - jeden z režisérů Na cestě, vydával v roce 2005 svoji první samostatnou knihu Neznámá země, jejímž předobrazem byl stejnojmenný televizní cyklus, prohlásil, že kniha musí čtenáři nabídnout víc než přepis scénářů. Troufám si říci, že v případě knihy Na cestě 1 se podařila stejná věc, byť jsou její autoři různí.

Můžeme ji vnímat ve dvou rovinách - televizní a tištěné -, přičemž obě se od sebe poměrně výrazně liší. Grafikou se kniha sice hlásí k televiznímu seriálu, ale zatímco v televizi je každý díl pojatý formou dialogu, knižní verze je vyprávěním jednoho člověka, jak jsme u běžných cestopisů zvyklí.

Co překvapí hned v úvodu knihy, je, že autoři textů v knize nejsou ve většině případů identičtí s autory scénářů televizního cyklu. I když i to je svým způsobem pro cestopis přínosné. Tedy podle hesla - víc hlav víc ví.

Přestože každý z autorů (mezi nimi i dva šéfredaktoři cestopisných magazínů) má svůj osobitý styl, všechny kapitoly v knize mají jeden sjednocující prvek, kterým je, jak jinak, pořad Na cestě. A přestože je možné knihu do jisté míry brát jako cestopisný magazín, právě tento sjednocující prvek ji od něj zásadním způsobem odlišuje.

Jako bonbónek jsou k dispozici před každou kapitolou ukázky ze skutečných scénářů, podle kterých byly jednotlivé díly komentovány průvodci cyklu, herci Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. Ostatně takový je i podtitul knihy: Putování s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. Mnozí diváci si totiž nepamatují název seriálu, ale spíše oba hlavní protagonisty, takže v knize logicky nemohli chybět.

Další věcí, která potěší zejména náročnějšího čtenáře, je přítomnost základních geografických údajů o každé oblasti. Co mi ovšem v knize vyloženě chybělo, byla data premiér jednotlivých dílů. Ty lze totiž dohledat na internetu v archivu vysílání a případně je konfrontovat s tištěnou podobou.

Celkově vzato je Na cestě 1 zajímavá kniha. Ať ji přijmeme jako magazín (po jedničce budou zřejmě následovat další), přibalíme ho s sebou na cesty nebo si s ním jen pohovíme v klidu našeho domova, najdeme v něm vždy zkušeného průvodce po světě, který leží vlastně na dosah ruky /Kolektiv autorů: Na cestě 1, Putování s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem, Jota, Brno 2009/

www.kult.cz, 26. 7. 2009, autor R. Žďárský