Na cestě 1

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Jota - 2009
ISBN: 9788072176526

Jota (2009) 9788072176526 240

Knižní zpracování úspěšného mnohadílného televizního seriálu, který prostřednictvím průvodců Jiřího Bartošky a Miroslava Donutila seznamuje diváky i čtenáře s mnoha slavnými a známými, ale i dosud málo navštěvovanými místy naší planety.
Díky autentickým zážitkům a rozhovorům s domorodci poznáte i odvrácenou stranu cestování, kuriozity místních obydlí, zvláštnosti lidí i jejich kultury a stolování. V prvním díle zavítáme mimo jiné do Andalusie, Jeruzaléma, na jezero Titicaca, na Madagaskar, do Kambodže, Libanonu, Peru a řady dalších zajímavých míst. (Založil/a: bojovnicka)

bojovnicka
  29. 1. 2013, 13:29
Recenze: NA CESTĚ 1 - cestopisný magazín pro náročné

Kdo by čekal přepis populárního seriálu České televize Na cestě, bude asi zklamán. I když svůj předobraz v něm kniha bezpochyby má. Stačí si však zalistovat a začíst se do prvních řádků některé ze čtrnácti kapitol a zjistíte, že kniha se od seriálu dost liší.

Když Petr Horký - jeden z režisérů Na cestě, vydával v roce 2005 svoji první samostatnou knihu Neznámá země, jejímž předobrazem byl stejnojmenný televizní cyklus, prohlásil, že kniha musí čtenáři nabídnout víc než přepis scénářů. Troufám si říci, že v případě knihy Na cestě 1 se podařila stejná věc, byť jsou její autoři různí.

Můžeme ji vnímat ve dvou rovinách - televizní a tištěné -, přičemž obě se od sebe poměrně výrazně liší. Grafikou se kniha sice hlásí k televiznímu seriálu, ale zatímco v televizi je každý díl pojatý formou dialogu, knižní verze je vyprávěním jednoho člověka, jak jsme u běžných cestopisů zvyklí.

Co překvapí hned v úvodu knihy, je, že autoři textů v knize nejsou ve většině případů identičtí s autory scénářů televizního cyklu. I když i to je svým způsobem pro cestopis přínosné. Tedy podle hesla - víc hlav víc ví.

Přestože každý z autorů (mezi nimi i dva šéfredaktoři cestopisných magazínů) má svůj osobitý styl, všechny kapitoly v knize mají jeden sjednocující prvek, kterým je, jak jinak, pořad Na cestě. A přestože je možné knihu do jisté míry brát jako cestopisný magazín, právě tento sjednocující prvek ji od něj zásadním způsobem odlišuje.

Jako bonbónek jsou k dispozici před každou kapitolou ukázky ze skutečných scénářů, podle kterých byly jednotlivé díly komentovány průvodci cyklu, herci Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. Ostatně takový je i podtitul knihy: Putování s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. Mnozí diváci si totiž nepamatují název seriálu, ale spíše oba hlavní protagonisty, takže v knize logicky nemohli chybět.

Další věcí, která potěší zejména náročnějšího čtenáře, je přítomnost základních geografických údajů o každé oblasti. Co mi ovšem v knize vyloženě chybělo, byla data premiér jednotlivých dílů. Ty lze totiž dohledat na internetu v archivu vysílání a případně je konfrontovat s tištěnou podobou.

Celkově vzato je Na cestě 1 zajímavá kniha. Ať ji přijmeme jako magazín (po jedničce budou zřejmě následovat další), přibalíme ho s sebou na cesty nebo si s ním jen pohovíme v klidu našeho domova, najdeme v něm vždy zkušeného průvodce po světě, který leží vlastně na dosah ruky /Kolektiv autorů: Na cestě 1, Putování s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem, Jota, Brno 2009/

www.kult.cz, 26. 7. 2009, autor R. Žďárský