Smrt jako filosofický problém

(Založil/a: Yaan)
Georg Scherer Georg Scherer

SallyZen
  30. 5. 2016, 20:41
Kniha nám má v první části objasňuje určité modely, jak je vnímána smrt i v současnosti. Kniha je jasně filosofická, to už o ní vypovídá výběr autorů, kteří se smrtí zabývají. V druhé části je to spíše vhled do filosofických dějin. Jmenováni jsou filosofičtí velikáni a školy napříč celou historií (Antika - Platón, stoikové, Aristoteles, Středověk - Akvinský, Novověk - Descartes, Nietzsche, Kierkegaard, Heidegger, atd.). V mnoha ohledech je kniha velmi dobrá, dozvěděl jsem se mnoho nových věcí, i díky konceptu smrti pochopil lépe některé nauky filozofů, ale musím konstatovat, že je to velmi těžká kniha. Pokud nemáte načteného Heideggera, Nietzscheho nebo třeba Fichteho, tak s velkou pravděpodobností budete číst, ale vlastně Vám to moc neřekne. Scherer zde vlastně nepíše jenom o konceptu smrti v jednotlivých filosofiích, ale určitým způsobem představuje, intepretuje (i polemizuje) nauku filozofů, kterým jsou kapitoly věnovány. Takže se dozvíte něco o Platónském modelu jeskyně, epikurejskému výkladu světa, cogito ergo sum nebo třeba Marcelově interpersonalitě. Je zřejmé, že bez výkladu jejich filozofie by nešlo jen tak pochopit výklad smrti, ale v některých ohledech to bylo prostě velmi obtížné na pochopení, jelikož například do Heideggerova filozofického systému opravdu vhled nemám. To už je ale spíše můj problém. Kniha náročná, ale filosoficky skvěle shrnující a platná.