Terapie láskou

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3925-5

Knižní klub (2013) 978-80-242-3925-5 271

Pat Peoples se vrací z léčebny pro duševně choré a svět kolem mu nedává příliš smysl. Oblíbený fotbalový tým hraje na stadionu, který před několika měsíci ještě nestál, přátelé mají manželky a děti, ačkoli nedávno byli ještě svobodní. Nikdo mu nechce vysvětlit, jak je to možné, ani s ním mluvit o jeho ženě Nikki, s níž se jistě brzy zase shledá, i když právě teď žijí odloučeně. Pat ale věří ve šťastné konce. Stačí na sobě pracovat, nenechat se odradit, být laskavý k lidem, a život vás odmění. Tak je to ve všech dobrých filmech. Co si o tom myslí váš terapeut, mrzoutský táta nebo divná kamarádka, nehraje roli. Protože je jen otázkou času, kdy odluka skončí, on se s Nikki opět shledá a budou žít šťastně až do smrti. Nebo ne? (Založil/a: sashenka)

Matthew Quick Matthew Quick
*23.10.1973

janeicka
  24. 8. 2014, 11:51
Rovněž jsem jako první viděla filmové zpracování, které se mi moc líbilo, takže jsem si chtěla přečíst i knižní předlohu. vzhledem ke zdejším komentářům jsem se snažila přistupovat ke knize naprosto odlišně, což se mi vyplatilo. Kniha mi prostě sedla od začátku do konce, Pat byl moc příjemný hlavní hrdina, se kterým jsem prožívala všechny peripetie, hlavně úskalí jeho vztahu k Nikki a Tiffany. Ve filmu mne naprosto okouzlila Tiffany, v knize Pat a jeho fotbal. Závěrečné rozuzlení a prohlédnutí hlavního hrdiny bylo moc dojemné, já si prostě jedno odpoledne s touto knihou náramně užila :-)
Keatin
  6. 7. 2016, 17:01
Knihu jsem měla několikrát v úmyslu koupit, pak jsem si to rozmyslela. Jednoho krásného dne se na mě usmívala z regálu v knihovně a bylo to jasné. Bylo to čtivé, příběh stojí na precizním vykreslení Pata, kdy byla velká škoda, že Tiffany nedostala více prostoru. Ale jinak nemám knize co vytknout.
Pim
  5. 10. 2014, 15:39
Patřím k těm, kteří viděli film jako první. Musím říct, že film se mi moc líbil. Tiffany byla úžasná.
Knížka je opravdu s hodně rozdílným příběhem, takže jsem se několikrát přistihla, jak očekávám některé pasáže a ony byly v knížce jinak. Nijak mi to ale nevadilo. Knížka se mi taky líbila a příběhy se mi líbí oba - jak knižní tak filmový. Za mne je fajn, že film pojal příběh jinak - a neuškodilo to ani jednomu.
V knize je víc vidět, čím Pat prochází, a jak citlivě vnímá svět, líbí se mi jeho vztah k matce. Kniha se čte opravdu lehce a rychle, je to oddychové čtení a přitom citlivé, dotýká se.
Brzy si zase pustím i film - pro porovnání.
wendieta
  23. 11. 2014, 19:57
Narozdíl od filmu, je v knize hezky popsána Patova obscese svou manželkou. Taky jsem prvně viděla film a trochu mi nesedělo, že Tiffany od Pata starší, i když ve filmu ji hraje mladičká Jennifer Lawrence. Nicméně kniha je moc podařená a čtivá. Mohu jen doporučit.
Evelýny
  27. 4. 2014, 12:34
Knihu jsem přečetla až po shlédnutí filmu. Byla jsem překvapena jejich rozdílností.Z mého pohledu se nedá hodnotit, zda byl film lepší než kniha.V knize jsem si uvědomila těžké psychické trauma hlavního hrdiny, komplikovaný návrat do normálního života pro něj i pro jeho nejbližší, komplikovaný vztah s otcem, velmi hezký vztah s bratrem. Kniha se velmi dobře čte, ale již nikdy se k ní nevrátím.Film mi byl sympatický tím, že jasně ukázal budoucnost hlavních hrdinů, i když opravdu skončil happy endem. Kniha má z mého pohledu vyšší úroveň než film, ale jestli někdo váháte, zda film nebo knihu, za sebe říkám oboje.
23.44
  28. 7. 2015, 23:13
Takové čtení na dovolenou, dobré. Nepravděpodobné. Promyšlené. Moderní pohádka. Jako z pera šikovného absolventa kurzu psaní.
Clementine
  19. 6. 2013, 1:00
Stejně jako slečna jithushka, i já viděla první film a byla jsem dosti překvapená naprostou jiností knihy.
Většinou to u mě chodí tak,že jsem nadšená z knižní přelohy a film je pro mne fraška. Ale tady se za sebe tak trošku stydím, že mě film okouzlil mnohem víc.
Nejde o to, že by byla kniha špatná, četla se mi velmi dobře a je vážně dobrá. Pro mě je u knihy obrovské mínus to, že zde vůbec není rozvinutá postava Tiffany. Tu jsem si ve filmu zamilovala a byla jsem velmi zklamaná, že se v knize vyskytuje tak okrajově. Takže to bylo asi mé jediné zklamání,ale bohužel dost ovlivnilo můj zážitek z knihy. (A to jsem si přísahala, že se filmem nikdy nenechám ovlivnit, ale tady to prostě byl krok vedle nedat této postavě větší prostor.)
HelenaH82
  1. 3. 2014, 20:37
Film jsem ještě neviděla, tak nedokáži posoudit jeho odlišnost a možná je to tak dobře. Kniha se mi velmi líbila, děj byl zajímavý do poslední chvíle, stále bylo proč číst dál. Nadchlo mě závěrečné vysvětlení některých zvláštností hlavního hrdiny (např. jeho panika z Kennyho G) i vysvětlení zvláštnosti Tiffany na základě jejich zkušenosti z minulosti.
jithushka
  12. 5. 2013, 11:56
Jako první jsem viděla film a proto mě hodně překvapilo, jak se děj filmu a knížky od sebe liší - až jako kdyby byl každý příběh o něčem jiném. Knížce dávám plus za vysvětlení věcí z minulosti i přítomnosti postav a za jejich skvělé vykreslení.
Eventful
  20. 7. 2015, 23:56
Přelouskala jsem to během jednoho odpoledne a celkem mile mě to překvapilo :) Bylo mi řečeno, že je to dost slabé, takže jsem od toho čekala mnohem méně. Pate mě chvílemi přiváděl k nepříčetnosti, protože už byl jak...no - jak duševně chorý, což vlastně byl. Víceméně předvídatelný konec, ale příběh moc hezký.
magdii
  26. 9. 2015, 15:34
na knížku a film jsem se moc těšila, knížku jsem četla jako první a musím říct, že to bylo obrovské zklamání. Přišlo mi jako když je hlavní hrdina autista, hodně mi vadilo, že skoro půlka knížky se naprosto nesmyslně věnuje fotbalovým zápasům, jejich hráčům a dresům. Knížka byla ztráta času, celý příběh mě natolik odradil že film už ani vidět nechci.
Aileen7
  17. 11. 2014, 11:50
Kniha je opravdu čtivá a mile mě překvapila. Líbil se mi Patův pohled na svět, jeho naivita a píle, kterou chtěl vrátit určité věci ve svém do životě do pořádku a také že věřil na tzv. "stříbrné lemování. " Ovšem chybou bylo poté shlédnout film neboť zde téměř nezůstal kámen na kameni. I postavy se zde mnohokrát chovali jinak než v knize. Možná až na Tiffany. Každopádně si příště rozmyslím, jestli mi za to stojí porovnávat knihy s filmem.
kiky
  10. 8. 2013, 8:47
Já jsem jako první četla knihu. Naprosto si mě získala a byla jsem opravdu nadšená. Poté jsem shlédla film a musím říct, že mě trochu zklamal. Přišlo mi že Pat je zde úplně jiná osoba než v knížce, kde jsem si ho zamilovala. Hodně věcí je ve filmu pozměněno (vztah s otcem, taneční vystoupení,...) a hodně věcí navíc. Ovšem myslím, že herci byli na tyto role zvoleni skvěle (až na Cliffa). Zkrátka knihu doporučuji, film se mně osobně moc nelíbil.
Žaneeetkaa
  22. 5. 2014, 15:13
Přečetla jsem si pár komentářů a vcelku mám na srdci to stejné, i když mně se líbila kniha celá, ale druhá polovina o něco více a také mám stejný názor na to, že kdyby tam bylo méně chvil o fotbalu bylo by to možná i lepší. Je škoda, že Pat s Tiffany měl krátké rozhovory a nebo vůbec. Netipovala jsem si, že s dopisy vyjde pravda odkud jsou a od koho, překvapilo mě to i potěšilo. Na druhou stranu, když jsem se dozvěděla konce a děj jiných děl, které bych si někdy v budoucnu přečetla, tak už ani nemusím, jelikož řekl to nejhlavnější, ale nevadí, aspoň jsem se dozvěděla i něco navíc.
Kniha se mi velmi dobře četla a měla jsem ji přečtenou za necelý den. Vřele doporučuji.
Ivett.H
  7. 10. 2013, 12:47
Kniha je hezky napsaná, tak nějak mile - pohladilo mě to na duši:) Jediné co mě až tak nebralo byly věci kolem fotbalu, ale asi to tam nějak tak patřilo. Četla jsem pouze knihu, film jsem neviděla. Film prý není totožný s knihou, ještě uvidim, jestli ho shlédnu - někdy mě to vytáčí, když ve filmu není totéž co v knize :).
ewcam
  27. 8. 2013, 10:16
Začala jsem číst knížku a hned mě uchvátila - což vydrželo až do poslední stránky. Protože jsem ale věděla, že existuje film, už při čtení jsem si představovala Bradleyho Coopera. A protože přítel tolik nečte, rozhodla jsem se v polovině knížky zkouknout s ním film. Ne že by to byla úplně chyba, ale film je fakt strašná slátanina oproti knize. Zbytečně dlouhé a nepochopitelně vyhrocené dialogy, které vedly děj trochu jinudy než knížka. Knížka 5 hvězdiček, film ode mě dostane stěží dvě.
kristynak95
  8. 7. 2013, 21:14
Jako první jsem viděla film, ze kterého jsem byla unešená, proto jsem nepředpokládala, že by knížka mohla být lepší. Ta ale naprosto předčila má očekávání a rozhodně se mi líbila víc než film. Kniha je krásně napsaná, hned jsem se začetla a dokonale sžila s hlavní postavou. Kniha se od filmu příběhem liší, příběh v knize se mi líbil víc.