Válka s Góty

Válka s Góty

Odeon - 1985

Odeon (1985) 438

Prokopios nazval svůj historický spis prostě Knihy o válkách a líčí v jeho třech částech postupně válku s Peršany, Vandaly a Góty. Každá část Válek je koncipována jako samostatný celek. Prokopios vypráví o průběhu všech tří válečných výprav v chronologickém pořádku a dovádí svůj výklad, sestavený podle vlády panovníků a v Itálii podle let války, do roku 550. Později přidal spisovatel k celému svému dějepisnému dílu ještě jednu knihu, v níž dovedl události na všech třech bojištích ještě o dva roky dále.
V této knize, která tvoří v našem vydání závěrečnou část Války s Góty, líčí historik děje v jejich vzájemné souvislosti a věnuje velkou pozornost i vnitřním poměrům, takže se tento náročný "dodatek" k dílu mění z historie jednotlivých válek ve skutečné dějiny celé východořímské říše ve veškeré složitosti jejích styků s barbarským Západem. (Založil/a: Richie)

Prokopios z Kaisareie Prokopios z Kaisareie
*asi 500 - †asi 565