Slavnost Johna Saturnalla

Slavnost Johna Saturnalla

Argo - 2013
ISBN: 9788025707890

Argo (2013) 9788025707890 372

Román odehrávající se v 17. století vypráví životní příběh nejlepšího kuchaře tehdejšího světa, Johna Saturnalla, jehož příjmení odkazuje k slavnostnímu rituálu antických saturnálií, který jeho předkové tajně organizovali v předchozích staletích. V mládí se John naučí umění vytvářet pokrmy tak, aby vypadaly jako něco úplně jiného, než jsou, stejně jako připravit pečeni z celého vola nebo vývar ze všech mořských potvor, co se jich hemžilo před biblickou potopou, anebo koláč pro nevěstu, plněný živými ptáky a hadem. Zjišťuje, že kulinářské umění není ničím jiným než šarlatánstvím. Pochopitelně se zamiluje do krásné a urozené Lukrécie -- jenomže její místo je nahoře v komnatách, zatímco jeho dole v kuchyni. (Založil/a: navabaca)

Lawrence Norfolk Lawrence Norfolk
*01.10.1963

Skřítek
  26. 2. 2013, 13:28
Skvostná kniha pro gurmány i ty doslovné, inkredience lahodí, pastva pro všechny smysly, celek je dokonalé dílo. Jsem nadšená.
Tyet
  26. 10. 2016, 18:12
Pohodová, romantická a nostalgická kniha, která popisuje život trochu tajemného kuchaře během Cromwellovy revoluce v Anglii. Děj je vcelku předvídatelný, nic překvapivého vás na stránkách téhle tlusté knížky nečeká, ale příjemně se čte. Z přemíry popisů přeplácaného, opulentního jídla se mi občas zvedal žaludek, ale knížku hodnotím pozitivně, už jen pro krásné zpracování. Trochu mě mrzelo, že autor víc nezpracoval nepochybně zajímavé téma Saturnovy slavnosti, na to jsem se vlastně těšila nejvíc, ale člověk by neměl nic očekávat, aspoň nebude zklamán.
ribička
  25. 11. 2013, 20:27
Výborná kniha, o chutích, lásce k jídlu i lásce obecně. Každá kapitola je uvedena receptem v dobovém jazyce, co je roztomilé. Celkově je kniha nenáročná, přesto brilantní.
Asjadah
  28. 3. 2013, 13:37
Moje rada zní – nikdy nečtěte tuto knihu s prázdným žaludkem! A teď doopravdy, laskominy a gastronomie sice provázejí děj na každém kroku, ale ve skutečnosti nese kniha také poměrně zajímavý příběh, který je místy temný a ponurý, že člověku až běhá mráz po těle, stejně jako je plný něžnosti a štěstí. Řekla bych, že se v podstatě jedná o milostný příběh, nijak revoluční vyprávění o lásce, která musela podstoupit mnoho skličujících překážek, spoustu zdánlivě bezvýchodných situací, avšak vydržela mnoho let. Co ale na knize vidím jako skutečně fantastické, je autorův skvostný jazyk a styl, za což by si jistě zasloužil uznání i překladatel. Podle mého názoru se nejedná o žádné jednoduché čtení, takže to určitě není knížka pro každého, nicméně autorovy vyjadřovací schopnosti učinily z této zdánlivě obyčejné romance opravdové počteníčko. Něco mi tam ale trošku chybělo, proto dávám 4 z 5.
DeadCat
  9. 3. 2013, 19:45
Příjemné čtení, příběh jednoduchý, věrohodný, ale napsaný takovým způsobem, aby měl čtenář pocit, že se dostal do jiného světa, plného kouzel a zvláštních věcí. Styl, jazyk, atmosféra i děj dává dohromady lahodné počtení.