Dvě Kateřiny

Originální název: Bělaja cerkov
Poprvé vydáno celosvětově: 1983

Lidové nakladatelství - 1986

Lidové nakladatelství (1986) 242

Historický román současného moldavského prozaika Dvě Kateřiny se odehrává koncem 18. století v době druhé rusko-turecké války. Přepychová nádhera dvora carevny Kateřiny Veliké, její panovnické rozmary, lásky i nelásky, husarské kousky jejího oblíbence knížete Potěmkina, vrchního velitele ruské armády, jeho snahy o znovudobytí Kateřininy přízně v románu nápadně kontrastují se strastiplným tažením ruské armády proti Turkům, krvavými bitvami, hrdinským dobytím pevnosti v Izmailu a také s nejistou existencí vesničanů, kteří žijí na území, kde boje mezi Turky a Rusy probíhají.
Autorova pozornost se soustřeďuje zejména na mladou ženu Kateřinu, které ve vsi přezdívají Kateřina Malá - na rozdíl od panovnice. Barvité prostředí, témeř dokumentární přesnost při zobrazování válečných scén, řada zajímavých historických osobností - to vše vytváří pozoruhodný román, který nás navíc seznámí s málo známými stránkami světových dějin. (Založil/a: Richie)

Ion Druce Ion Druce
*03.09.1928