Válečná štěstěna

Poprvé vydáno celosvětově: 1979

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-439-0

Talpress (2012) 978-80-7197-439-0

"Hrozivý starý“ Leopard vplouvající do zátoky admirálské základny na Ostrovech koření působí jako přízrak. Loď i její nepočetná posádka prošli těžkou zkouškou, která na nich zanechala jasně patrné stopy, a potíže během plavby je zdržely natolik, že v jejich návrat přestali doufat všichni kromě nejbližších. U námořnictva však není čas na sentiment, odpočinek ani – k Maturinově lítosti – na přírodovědná bádání. Je třeba spěchat zpátky do Anglie, kde na Jacka Aubreye čeká nová loď a nové dobrodružství. (Založil/a: prkali)

prkali
  2. 2. 2013, 18:13
toto je reportáž - přímý přenos (na pokračování), začátek byl 30.11.2012:

Čekala jsem na ni 5 roků! ... Kdy už mi ji pošlou?!?! ... Dnes měla vyjít - proč mi teda psali už v pondělí, že objednávka byla vyřízena? Mám ji totiž předplacenou už od září. Nic, nikdo nezvoní, žádný poštovský panáček nebo panenka se neblíží!! ... ZOOOOOOOOUUF!!!

1.12.2012 - Hurá! Mám ji! Jdu číst.

Z úvodní poznámky autora:
Když se historie a fantazie prolnou, čtenáři může přijít na mysl otázka, jak moc tímto spojením utrpěla fakta. V této knize jsem zachytil dva skutečné souboje fregat, při jejichž popisu jsem se přesně držel zaznamenaných líčení těchto událostí, čerpal jsem ze služebních dopisů, zápisů z válečných soudů s důstojníky, kteří přišli o svou loď, dobových časopisů a novin, samozřejmě z Jamese, nejlepšího námořního historika té doby, a také z životopisů a pamětí skutečných účastníků. Připadá mi, že se Královské námořnictvo a ostatně ani maldé námořnictvo Spojených států nijak nesnažily záznamy upravit, neboď prostá, nepřikrášlená fakta mluví sama za sebe s razancí plné boční salvy, a já, coby autor, jsem si dovolil pouze umístit své hrdiny na palubu. I tak, přestože nejsou tak bezvýznamní jako Fabricio na bitevním poli u Waterloo, nehrají zásadní roli a také žádným způsobem nemění běh historie.