Plná bedna šampaňského

Originální název: Plná bedna šampaňského

Sláfka - Slávka Kopecká - 2004
ISBN: 80-86631-15-X

Sláfka - Slávka Kopecká (2004) 80-86631-15-X 156

Sebrané spisy Oty Pavla 2.

Plná bedna šampaňského je první povídková kniha Oty Pavla. Vyšla v roce 1967, tři roky po jeho úspěšné reportážní črtě Dukla mezi mrakodrapy. Ve třinácti příbězích zůstává Ota Pavel stále věrný pouze sportu a své hrdiny nachází mezi těmi, které jako sportovní novinář dokonale zná: mezi vrcholovými sportovci, kteří v uzlových okamžicích svého života překonávají hranice lidských možností a v čestném boji také sami sebe. Na stránkách knihy žijí Zátopek, Bosáková, Veselý, Heller, Mikoláš, Hudec, Kloz... družstvo házenkářů, akrobatický pilot, horolezci, parta skokanů na lyžích, hokejisté...
Pavlovy povídky o sportovcích, sportu, sportovní slávě (a jejím rubu) už ale nesou výraznou autorskou pečeť budoucího Mistra daného žánru. Jsou to inspirativní, silné příběhy - hluboce pravdivé, dojímavé a navýsost lidské.

Povídky:
- Skokani
- Etapa po čtyřech letech

Anael
  1. 9. 2012, 15:59
Hezky psaná kniha od vynikajícího spisovatele Pavla. Kniha zachycuje různé sportovní události a samozřejmě také slavné sportovce při svých výkonech.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:44

Vzhledem k tomu, že se Ota Pavel probojoval mezi mé oblíbené spisovatele, tak je jasné, že tato kniha se mi moc líbila :) Ota Pavel píše vážně skvěle, nejsou to smyšlené příběhy, ale skutečné, o to víc se mi to možná líbí. Umí to podat opravdu čtivě, spisovatelsky :) Navíc píše o sportu, ale velice zajímavě, člověk pak ten sport spíš pochopí, tu snahu a píli atd. :) Nebudu se o tom rozepisovat, prostě je to další skvěle napsaná a čtivá kniha Oty Pavla a já ji můžu jen doporučit :)
vladimirju
  29. 11. 2013, 19:45
Jedna z mých oblíbených knih, nejen pro to, že mám rád sport. Autor dovede sportovní příběhy podat tak nějak lidsky, člověk ve sportovcích nevidí supermany, ale lidi, kteří k nespornému talentu museli přidat i neskutečnou porci dřiny a odříkání.
zdeny99
  4. 4. 2015, 14:58
Povídky:

POSLEDNÍ ZÁPAS FRANTIŠKA KLOZE: Z počátku nic moc povídka o legendárním střelcovi fotbalového Kladna, kterého trefí Němci kulometem ve 2. světové válce. Jak leží v nemocnici a v horečkách prožívá svůj poslední zápas, povídka graduje. A samotný pohřeb je tak metaforicky popsán, že jsem se rozhodl pro PĚT HVĚZDIČEK.

OMYL: Povídka o tom, jak zacházeli komunisti se sportovci, od kterých se něco očekávalo a oni zklamali. Zde je to příklad vynikajícího cyklisty na konci kariéry, který jel svůj poslední Závod míru a nedokončil ho. Povídka je z počátku slabá. Od druhé půlky, kdy závod vzdá, se povídka mnohem zlepší. ČTYŘI HVĚZDY

SEDM DEKA ZLATA: Povídka o Aloisi Hudci, který vyhrál olympiádu v Berlíně na kruzích. Po válce byl velice chudý a jediné, co mu zbylo, bylo zlato z Berlína. Dobře se čte, líbila se mi. PĚT HVĚZDIČEK

JAK TO TENKRÁT BĚŽEL ZÁTOPEK: Krátký Zátopkův životopis od jeho dětství až po fenomenální úspěch v Helsinkách. Především mapuje jeho začátky, kdy toho musel dokázat dvakrát až desetkrát více než ostatní a pak běhy na LOH v Helsinkách. Povídka je zdlouhavá, především běhy na 5000 metrů a 10000 metrů jsou zbytečně rozepsané. Naopak maraton je dokonale procítěně popsán, jak Zátopek jej běžel na krev. TŘI HVĚZDIČKY.

SALTO NAZAD: Povídka o tom, jak se Eva Bosáková skočit salto nazad, aby si nezlomila vaz. Nakonec jej skočila, aby vyhrála titul MS. Kraťoučká povídka, dobře se čte. PĚT HVĚZDIČEK.

BRATŘI: Vynikající povídka o bratrech Tikalech, kteří reprezentovali na olympiádě v hokeji. Jenže jeden za ČSL a druhý za Austrálii. Reportéři ani nemohli říct, že Čechoslovák reprezentuje cizí zemi, tak ho přejmenovali na Tajkl. A shodou okolností se zranil hned v prvním utkání s ČSL, kdy jej nabral jeho bratr. PĚT HVĚZDIČEK

PROKLETÝ CYKLISTA: Pěkná povídka o cyklistovi, který celý život dřel a skončil téměř na vrcholu. Kolegové ho milovali, disciplinárka nesnášela, ale kniha o něm napsat nešla. Nakonec jeho talent pohřbily peníze a zdraví. PĚT HVĚZDIČEK

BRANKÁŘ: Povídka o klukovi, který se narodil ochrnutý. Nakonec se uzdravil a dostal se z Vítkovic až do branky hokejového nároďáku a s ním vyhrál ME. Krátká dobrá povídka. PĚT HVĚZDIČEK.

VÝSTUP NA EIGER: Povídka o tom, jak první Čechoslováci zdolali švýcarskou horu Eiger, co při cestě k vrcholu prožívali a jak se radovali, když dorazili na vrchol. ČTYŘI HVĚZDIČKY.

PLNÁ BEDNA ŠAMPAŇSKÉHO: Lepší povídka o házenkářském zápase, který se zdá být už jasně prohraný, nakonec končí vítězně. Jedná se o autentické vzpomínky brankáře Víchy. ČTYŘI HVĚZDIČKY

SKOKANI: Čekal jsem víc. Hlavně první půlka povídky mne zklamala, ale chápu to. Skoky byly za Oty Pavla úplně jiné než teď, a tak mi to připadalo, jako bych četl o nějakých dorostencích a ne předních skokanech na lyžích. To druhá část povídka už připomínala i vzdálenostmi letů dnešek a i proto mne bavila. TŘI HVĚZDY

PÁR KILOMETRŮ OD TEREZÍNA: Slabší povídka popisující život cyklisty až do jeho smrti. TŘI HVĚZDY

[120. přečtení, 50. hodnocení, 6. komentář, 84%]
cyklokocovnik
  18. 10. 2015, 16:51
Povídky odhalují i některé méně známé československé sportovce a zákulisí desítky sportovních disciplín. Nevím, do jaké míry Ota Pavel všechny ty sportovce znal, ale čtenář má pocit, že s nimi se všemi chodil denně na pivo. Kniha má spád i vtip a nenásilným způsobem si čtenář odnese hodně informací. O takovém hokejovém brankáři Josefu Mikolášovi jsem jaktěživ neslyšel, možná jsem ignorant, ale o to zajímavější mi to přišlo.
:::TOMAS:::
  2. 2. 2012, 18:38
Z této povedené knížky se mi nejvíc líbila povídka "Jak to tenkrát běžel Zátopek", ve které lze Zátopka poznáte nejen jako sportovního hrdinu, ale rovněž jako vynikajícího člověka, který se z ústraní městského i školního kolektivu probojoval až k titulu nejlepšího sportovce světa a uznávaného odborníka - takový český sen :-).
V povídce "Když ti to nejede" se mi až tajil dech z toho, co byl minulý režim schopný udělat proslulému cyklistovi Veselémů za to, že jednou vzdal Závod míru.
Kromě dvou zmíněných povídek ještě v mých očích nad ostatní vyčnívají "Výstup na Eiger" a "Plná bedna šampaňského", kde prožíváte podobně jako se Zátopkem splnění sportovního snů, ať už zdolání hory Eiger dvěma Čechoslováky či famózní finále házenkářů proti Rumunům. Ostatní povídky jsou také hezké, ale tyhle čtyři, o kterých jsem psal, se mi líbily nejvíc.
Knihu si určitě přečtěte, ať už máte rádi sport nebo ne. A pokud sport rádi máte, je to pro vás takový malý bonus, díky kterému si knížky možná o to víc budete cenit :-)