Jinací

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Pavel Mervart - 2013
ISBN: 978-80-7465-025-3

Pavel Mervart (2013) 978-80-7465-025-3 208

Mezi nejvyššími vrcholky Karpat leží městečko Jalovec, vyhlášené lázně, do nichž se na začátku dvacátého století sjíždějí hosté z celé Evropy, aby zde inhalovali éterické pryskyřice, konzumovali gin ve všech podobách a poslechli si zkazky o tajemných bytostech nadaných nadpřirozenou mocí. Kdo jsou Jinací? Pozemští bohové? Zaříkávači horských cest, hadů a krupobití? Nebo vypravěči, kteří dovedou splétat lidské osudy jako krajky vyšité na huculských krojích? Nechte se uhranout nejslavnějším "karpatským" románem předního ukrajinského spisovatele Tarase Prochaska. (Založil/a: Moreanne)

borntolive
  11. 5. 2013, 13:36
Prochasko prý v psaní připomíná G.G.Márqueze a magický realismus. Ač to sám Prochasko odmítá, na mě to přesně tak působí. 2 věci proč:
1) Jen u 2 knih (Sto roků samoty a Jinací) jsem si musela udělat rodokmen (u Jinakých kvůli tomu, abych se vyznala která Anna je která)
2) Po pár dnech od přečtení mám takový ten pocit, že vůbec nevím, o čem to bylo (může to být samozřejmě má diagnóza, tady to ale připisuju magickému realismu - u mě se tak projevuje)

Kontroverzní, co se týče vztahu s vlastním dítětem – to jediné mi v paměti zůstalo (a celou dobu jsem si říkala, že to třeba bude ještě jinak) + obdiv překladatelkám.
niun
  27. 3. 2013, 15:46
Ukázky z románu najdete na iHNed.cz - První kapitola: http://art.ihned.cz/knihy/c1-59510990-taras-prochasko-jinaci