Suvorov

Suvorov Originální název: Suvorov
Poprvé vydáno celosvětově: 1980

Naše vojsko - 1986

Naše vojsko (1986) 374

Životopisná práce sovětského autora O. Michajlova není pouze obrazem slavného ruského vojevůdce a vojenského teoretika 18. století. Je pohledem na úsek evropských dějin pod zorným úhlem politiky carského Ruska. Bitevní vřava a tvrdé polní podmínky kontrastují s životem na dvoře Kateřiny II. a Pavla I. Vysoké pocty a uznání, dvorské intriky, zavržení a vyhnanství se střídají v životě polního maršála.
Se Suvorovem procházíme sedmiletou válkou, rusko-tureckými válkami, bojem proti polským povstalcům při dělení Polska a nakonec tažením rusko-rakouských sil proti Napoleonovým vojskům v Itálii s legendárním přechodem Alp. Ve svých bitevních plánech se tento vojevůdce mohl opřít o vysokou bojovou morálku prostých vojáků, o jejich vlastenecké cítění. To proto, že namísto dosavadního vojenského drilu uplatňoval ve výcvikui mravní výchovu vojáka. Stal se zakladatelem ruské vojenské vědy. (Založil/a: Richie)