Proč nejsem komunistou

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

rt12
  26. 10. 2014, 11:33
Opět Čapkův přesný odhad a pohled na nebezpečí zvané Komunismus. Trefuje přímo na hlavičku podstatu komunismu , což znamená mít bezvýhradnou moc a diktovat co a kdo bude smět nebo muset dělat. Tato kratičká esej mne utvrdila v tom, že pan Karel Čapek byl geniální člověk, který uměl střízlivě a přesně odhadnout povahu nejenom lidí, ale i podstatu a nebezpečí dění odehrávající se kolem něj.
Martin_cz
  13. 9. 2014, 17:59
Povedené názory na komunismus a přiblížení doby, kdy se u nás komunismus začínal projevovat. Můžeme zde najít názory doby, kdy zde ještě komunismus nebyl, tudíž jinou stranu uvažování o něm a dosti zajímavou.

Nejvíce mne uchvátily odpovědi na tyto úvahy na konci knihy. Od tehdejších komunistů jsem si mohli přečíst pouze hanu a urážky. Už to mohlo být pro lidi nanejvýš zřejmé pro naleznutí pravé tváře komunistů.
Alduin
  12. 12. 2014, 9:27
Komunismus je patologický negativismus - geniálně vyjádřeno. Vše ve fejetonu je pravdivé a dnes snad již všem dobře známé. Chudoba není třída, ale neštěsní. Proč nejsem komunistou je dobře napsaný článek s trefnými argumenty. Bohužel z dnešního pohledu už nemá takovou hodnotu, jakou měl v roce 1924.
Bifftekk
  14. 9. 2013, 13:16
Geniálně napsaná esej, kde Karel Čapek vysvětluje pravou tvář této zvrácené ideologie. Už v té době Karel Čapek dokázal odhalit skryté nebezpečí.