Originální název: Zapiski ochotnika

Odeon - 1989
ISBN: 80-207-0014-5

Odeon (1989) 80-207-0014-5 369
Odeon (1972)
Státní nakladatelství dětské knihy (1953)

Značná část povídek rozhodně směřuje k ponižování statkářů, kteří jsou vůbec líčeni buď směšným a karikaturním, nebo ještě častěji hanlivým způsobem urážejícím jejich čest. ...Rozšíření tolika nevhodných názorů o statkářích nepochybně povede ke zmenšení úcty vůči šlechtickým vrstvám u čtenářů jiných stavů," pravilo se v důvěrném spise carského ministra národní osvěty o Lovcových zápiscích. Obavy carských byrokratů byly oprávněné. Úcta k šlechtickému stavu byla v Lovcových zápiscích dvojnásob otřesena: vedle zpustlého a cynického panstva v nich žije a pracuje ruský mužik, jehož rozumové a mravní hodnoty, nadání a lidskost jsou v naprostém protikladu s povahovými i občanskými vlastnostmi jeho pánů. V zarytých feudálech, rozmarných paních, ponižováním usmýkaných nevolnících nacházíme tragicky pravdivý obraz feudálního ruského života. A právě to činí Turgeněvovy Lovcovy zápisky knihou rozněcující, burcující a dodnes živou pro svou lyrickou krásu. (Založil/a: lord.vader)

thierry
  4. 3. 2012, 19:02
V První lásce byly určitý náznaky, ze kterých jsem usuzoval, že by se mi Turgeněv mohl líbit. Ale že mi do ruky padne takový skvost, jsem opravdu nečekal. Všemi povídkami mě provázela příjemná melancholická nálada a při jeho poetických popisech přírody jsem jenom litoval, že to čtu v zimě uprostřed města a ne někde venku na sluníčku. Protože jestli Turgeněv je v něčem mistr, tak je to právě v lyrickém popisu přírody a prostých lidí (ze spisovatelů, co jsem přečetl, to podobně dokáže vylíčit akorát Hrabal, tedy „překvapivě“ jeden z mých oblíbených spisovatelů). Na pár řádcích dokáže popsat místo a atmosféru tak živě, jako kdybyste tam sami byli, ale zároveň byste to tak sami vyjádřit nikdy nedokázali. Dál dokáže stručně charakterizovat i velmi složitou postavu na dvou až třech stránkách a většinou přidá k dobru ještě nějakou vtipnou historku z jejího života. A to je další věc, která se mi na Turgeněvovi moc líbí – i když převážná většina jeho vyprávění je vylíčena v lyrickém až melancholickém duchu, tak je tam i notná dávka ironie a často se člověk i upřímně zasměje. Prostě nádhera, která se zařadí mezi moje oblíbené knížky stejně jako Turgeněv mezi moje oblíbené spisovatele. Teď už jenom od něj přečíst všechno, co půjde. :)
P.S. Moje oblíbená povídka – Běžinova luka.