Naše a cizí příjmení v současné češtině

Naše a cizí příjmení v současné češtině Originální název: Naše a cizí příjmení v současné češtině
Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Publikace je výsledkem mnohaleté vědeckovýzkumné, znalecké, expertizní i poradenské činnosti v oblasti současného užívání domácích i cizích příjmení v českém jazyce a zúročuje množství nejrůznějších jazykových dobrozdání, znaleckých posudků, konzultací a informací poskytnutých nejen matrikářům a pracovníkům veřejné správy, ale i pracovníkům mediálních prostředků, genealogům, překladatelům a v neposlední řadě široké veřejnosti. Podává doposud nejúplnější přehled různorodých typů jednoslovných u vícelovných příjmení domácího i cizího původu s návodem, jak s nimi podle zásad české mluvnice zacházet v různých druzích komunikace tj. jak při zápisu ženských příjmení do matrik, veřejných listin atp., tak při jejich užívání v jiných druzích textu. Doplněny, aktualizovány a rozšířeny, byly téměř všechny kapitoly, např. přehled skloňování a přechylování v češtině, začleňování a využívání cizích ženských, již přechýlených, příjmení do češtiny, a to o normy platící v některých státech, v nichž se mluví slovanskými jazyky. Dále pak kapitola o asijských a afrických osobních jménech v češtině, oddíly věnované pravopisu a změnám příjmení. Kapitola věnovaná přepisu jmen z některých cizích jazyků používajících jiného písma (cyrilice), přepisy v češtině neběžných znaků je v souladu se standardizací uváděnou v Pravidlech českého pravopisu 2005 i kódovou tabulkou ISO Latin 2, která byla převzata i do zákona č. 594/2006 Sb. Publikace je nepostradatelnou příručkou pro pracovnice matričních úřadů, novináře, překladatele a další, širokou veřejnost nevyjímaje. (Založil/a: lukyn)

Miloslava Knappová Miloslava Knappová
*20.02.1936