Saligia a jiné eseje

Saligia a jiné eseje

Barrister & Principal - 2005
ISBN: 80-86598-92-6

Barrister & Principal (2005) 80-86598-92-6 204

Výbor z Miłoszovy esejistické tvorby Saligia a jiné eseje je pokusem vytvořit nepřímý portrét Czesława Miłosze jako původního myslitele vyrůstajícího z polských a litevských duchovních kořenů, který se originálně zamýšlel nad zneklidňujícími otázkami naší epochy a usiloval o pojmenování příčiny takových jevů jako novodobá eroze náboženského vědomí. V tomto světle jsou objevné a nadčasové i jeho texty o Dostojevském a Šestovovi, které napsal jako profesor slovanských literatur na americké univerzitě v Berkeley a které přesahují rámec standardních akademických výkladů. Četba Miłoszových esejů je mimořádně aktuální právě dnes, protože nikdy nenadbíhal módním směrům, po nichž zůstává pachuť kocoviny, ani se nesnažil, podle vlastních slov, „štvát se za Epochou jako chrti při dostizích za umělým kovovým zajícem“. (Založil/a: Cato)