Jistě, pane premiére (1)

Jistě, pane premiére (1) Originální název: The Complete Yes Prime Minister

Aurora - 2004
ISBN: 80-7299-072-1

Aurora (2004) 80-7299-072-1 272

Jistě, pane premiére je pokračováním dnes již klasického britského komediálního seriálu Jistě, pane ministře. Příběh, který je situován do prostředí vysoké politiky, byl již s velkým úspěchem uveden v řadě zemí a znají jej i čeští diváci. Autorům se podařilo vtipně a přesvědčivě popsat kariéru fiktivního britského politika Jamese Hackera. Na konci 2. části Jistě, pane ministře byl Hacker jako nudný, nevýrazný ministr vybrán jako přijatelný kompromis mezi dvěma extrémními kandidáty a zvolen premiérem. Průměrnost ho vynesla vzhůru a my můžeme v 1. části Jistě, pane premiére sledovat jeho činnost na vrcholu kariéry. I v nové funkci považuje Hacker sám sebe za úspěšného, veden svou zásadou: "nezáleží na tom, co se skutečně stalo, ale jak události podat tak, abych se tisku jevil v co nejpříznivějším světle". Při rekonstrukci denních událostí se Hacker jakožto zkušený politik, který nemá žádné vyhraněné názory a intelektuální předsudky, neptal: "Co jsem udělal?" ale "Jaké je nejpůsobivější vysvětlení mých činů, které není možno vyvrátit veřejně známými fakty?" Když zůstal sám se svým kazetovým magnetofonem a obvyklou sklenkou skotské a diktoval svou verzi denních událostí, v níž ožívaly jeho úspěchy a neúspěchy přestávaly být neúspěchy, rozdíl mezi fakty a fikcí se mu stále více vytrácel. Hacker věnoval "svému deníku" - nahrávkám do kazetového magnetofonu - velkou péči a mnoho času. Říci, že se mezi těmi dvěma vyvinulo cosi jako milostný vztah, je sotva přehnané. Koneckonců, kdo jiný by byl ochoten jeho líčení bez kritických poznámek vyslechnout? A nejenom vyslechnout - zopakovat mu jeho myšlenky a nápady, což byla vlastnost, jíž si Hacker velice cenil. Díky editorům této knihy si však čtenáři mohou vytvořit na Hackera vlastní názor - podařilo se jim totiž shromáždit řadu objektivních dokumentů a pohledů z "druhé strany", a to především z korespondence sira Humphreyho Applebyho, který poskytl vlastní líčení uvedených tehdejších událostí. I sir Humphrey povýšil - stal se stálým tajemníkem vlády a opět dbal na to, aby chod státní správy zůstal ve vyježděných kolejích a nic se nezměnilo. Čtenáři se samozřejmě setkají i s třetí ústřední postavou, loajálním premiérovým osobním tajemníkem Bernardem Woolleym. Ačkoli se tento komediální seriál o tom, jak to chodí ve vysoké politice, odehrává ve Velké Británii, čtenář s překvapením (a možná i ulehčením) zjistí, že hrátky politiků a chování státní byrokracie je v Británii prakticky stejné jako v Česku. (Založil/a: Jenik)

Jonathan Lynn Jonathan Lynn
*03.04.1943