Černínové versus Kysíbelští

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Dokořán - 2003
ISBN: 80-86569-06-3

Dokořán (2003) 80-86569-06-3 211

Tři příběhy z neklidného 17. století přinášejí neotřelý pohled na opakovaná povstání poddaných z vesnice Kysíbl nedaleko Karlových Var (dnes Stružná). Sebevědomí Kysíbelští dokázali oponovat mocnému rodu Černínů s rozhledem a důstojností, která dodnes bere dech. Kniha je významným příspěvkem k poznání života 17. století, který je značně vzdálen tradičnímu obrazu pobělohorských Čech. (Založil/a: Venceslao90)

Venceslao90
  4. 2. 2013, 14:44
Na to, že historie nikdy nebyla mým velkým koníčkem, tak mě tato kniha dokázala relativně zabavit. Situace se sice neustále opakují, ale to není vina autora, ale sedláků, kteří si v té době nedali říct. :) Velkou výtku bych měl ale k velmi častému vkládání dobových interpreatcí do samotného textu, který pak byl psaný autorem. Podle mě to docela narušovalo linii výkladu a text je méně konzistentní. Celý text je tak nutno vnímat ve dvou polohách a čtenář musí být při četbě dost pozorný.
Iwíček
  6. 3. 2016, 20:37
Kniha se mi moc líbila, splnila má očekávání a dozvěděla jsem se vše, co jsem se dozvědět chtěla. Více píši zde: http://iwikovaknihovna.blogspot.cz/2016/03/novoveke-rebelie-v-kysiblu.html