Originální název: Der Golem

Omega (2015) 978-80-7390-292-6 232
XYZ (2009) 80-7203-601-7 229
Argo (2005)
Odeon (1971)

Román byl poprvé vydán roku 1915, předtím, v letech 1913 a 1914, vycházel v novinách Die weißen Blätter. Kniha je ilustrována grafikami Hugo Steinera. (Založil/a: lord.vader)

nevermore
  17. 3. 2012, 18:32
No nevím, přátelé. Budu trochu mimo zdejší názory, pro mě se Golem často nesl v duchu nepochopitelnosti a nejasných myšlenek. Rozhodně to nebyla oddychovka a až do části z vězeňského prostředí jsem se musel do četby nutit. Holt každému vše nesedne..
ForFreedom
  6. 7. 2011, 9:30
Netřeba dodávat žádné liché pochvaly, cítím dost jasně, že není v mých silách napsat o tak neuchopitelné próze něco, co by nebylo jen tisíckrát omílané plané žvanění, přestože snad každý, kdo čte o trochu víc pozorněji, než s jakou dávkou se obvykle čtou plytké sentimentální žvásty pubertálních rad-do-lásek, musí nepochybně dojít k závěru, že se přinejmenším jedná o jedno z nejzvláštnějších, nejmlhavějších a troufnu si říct i velmi mysteriózních literáních skvostů, byť někdy Meyrinkova posedlost kabalou a okultismem působí jako hrst navršených pověstí bez ladu a skladu. Těžko ale géniovi něco vyčítat, když nikdo nedokázal odhalit, kudy vede realita a kde se Gusta zabýval mlhavou cestou snů...
Rames
  9. 5. 2016, 17:45
Hm, hm, co k tomu napsat?
Vlastně to nechápu, po přečtení mám mnohem víc otázek než na začátku knihy. Proč se to jmenuje Golem ? Co ty výměny osob ? Kdo byl sakra ten Hillel ? A co teprve Miriam ? Zdá se že to dám ještě jednou a uvidím !
Tak vysoké hodnocení pro rozhovor Lapondera s Pernathem ve vězení, které mělo vše vysvětlit ale mě jen víc zmátlo.
PeťkaW.
  10. 5. 2012, 15:00
Knížka, která napoprvé sice zaujme, ale dle mého názoru se dá plně pochopit až při dalším čtení. Každopádně já si ji oblíbila, i když ze začátku působí hodně roztěkaně a člověk se v ději ztrácí. Jde o to překlenout první chaotickou třetinu, pak se vše uklidní a děj dostane zajímavý rozměr.
Neobyčejné pojetí golema, fantaskní mystické motivy, tajuplný děj, zajímavá zápletka plná zvratů a nečekané rozuzlení dělají z Golema knihu skutečně neobyčejnou a právem uznávanou.
Slabším čtenářům, nebo těm, které odrazuje právě zmatený začátek, doporučuji přečíst si na internetu stručný děj knihy. Přijde se tak o to nejnapínavější, ale aspoň budete trochu v obraze.
Lucy Sisk
  4. 8. 2014, 18:29
Kdybych měla knihu číst na základce nebo na střední v prvních dvou letech, asi by mi nedošla plná podstata, protože v té době bych klidně prohlásila, že se to nedá číst.
ondrasek
  30. 1. 2013, 7:24
Mystika, tajemná atmosféra, tíživé prostředí bídy, všudypřítomný strach - to vše je velice působivé a téměř hmatatelné. Bez mučení se však přiznávám, že mi nějak unikla celá pointa příběhu, zřejmě jsem při čtení občas polevil v koncentraci - jdu zjistit z netu, co tím chtěl autor říci a poté třeba knihu náležitě docením, momentální reakce bezprostředně po dočtení je však hodně rozpačitá. Asi jsem čekal trochu jiný příběh.
nef7
  1. 1. 2012, 23:05
Jsem nadšena a okouzlena. Ještě stále zůstávám pohlcená atmosférou knihy a také obklopena otazníky, které v knize zůstaly nezodpovězeny. Jedno z těch děl, kdy se čtenář nutně stává spoluautorem modelováním možných odpovědí na všechny ty šílené odkazy, náznaky, symboly a fantaskní hříčky a nakonec opouští poslední stránku románu s posvátnou úctou.
LadysR2
  26. 1. 2013, 14:40
Na začátku jsem málem odložil, ale nakonec dobrý čtení. Golem, tajemno a mystika, to jsou tahouni příběhu
Ronnie
  26. 10. 2016, 23:46
Nádherná knížka. Mám ráda knížky tohoto typu. S určitým kouzlem, tajemné, odehrávající se na staré Praze,... Rozhodně si ji plánuji v budoucnu znovu přečíst, určitě si všimnu mnoha detailů, které jsem teď při prvním přečtení přehlédla.

Co mi ale četbu velmi rušilo, bylo neuvěřitelné množství překlepů - četla jsem (řekla bych) to nejnovější vydání. Ještě nikdy jsem se nesetkala s tím, že by v nějaké knize bylo tolik chyb. Kvůli tomu ale nebudu snižovat hodnocení. Dávám pět hvězdiček. :)
Lúthien Celebrindal
  23. 4. 2014, 17:31
Je mi líto, ale tohle jsem nějak nepochopila :-( Na začátku jsem to chtěla odložit, protože jsem vůbec nechytala děj, ale jedna kamarádka mi řekla, že je to docela dobrý... Bohužel s ní nemohu souhlasit. Knížku jsem sice dočetla, ale místy jsem přeskakovala celé odstavce.
Nicméně někde uprostřed knížky mi to připadalo docela napínavě psané, takže za tenhle kousek dávám aspoň 1 hvězdičku.
Jana Edita
  25. 5. 2016, 18:54
Golem - kniha, ke které jsem se po mnoha letech vrátila, až na druhý pokus jsem ji dočetla do konce. Kniha, kterou stojí za to přečíst, i když je tak těžké (a pro mě prakticky nemožné) ji pochopit.
rosavtrave
  15. 11. 2011, 16:40
Výborná kniha, napínavý děj, žádná nuda, zkrátka po celou dobu se něco děje a vše je protknuto tajemnem, které se odehrává na Starém židovském městě v Praze. Kniha a její děj mě doslova uchvátil jako se mi to už dlouho nestalo včetně způsobu, jakým byla psaná. Meyrink byl prostě Pan spisovatel :)
Kaiella
  17. 6. 2015, 14:40
Tak tato kniha určitě není snadným oddechovým čtením před usnutím po náročném dni. To rozhodně ne. Na začátku jsem měla trošku problém. Jako spousta jiných, alespoň soudě dle komentářů zde. Nějak jsem stále nemohla pochytit děj, vše mi přišlo zmatené. Po prvních pár stranách mě ale kniha pohltila. Atmosféra a mystičnost je úžasná a ve spojení s představou temných uliček staré Prahy... Místy absencí přímé dějové linie a pouze obrazností popisovaného světa mi to připoměla Vianovu Pěnu dní. Doporučuji.
Kamelka
  11. 6. 2012, 18:27
Hle! Našla jsem patrně inspiraci Umberta Eca pro jeho poslední román. Ale to sem nepatří.

Rozhodně bych neoznačovala Golema za tu nejsnažší četbu a už vůbec bych si netroufla říct, že je to kniha hodna četby před spaním.
Je to dílo plné nepochopitelných metafor, složité psychologie postav a nepředstavitelné atmosféry (čím to že autoři žijící v době F. Kafky jsou tak výjimeční při vykreslování atmosféry příběhů?).
Především je Golem románem o velkém strachu. Strachu z přítomnosti, strachu z minulosti, strachu z budoucnosti. Tento strach symbolizuje nejen hlavní hrdina, postava Golema, ale vlastně všechny charaktery.
Nečekejte žádné pokračování židovské báje, ani nudé opakování unylých formulí, ale rovný zápas na poli porozumění mezi vámi a autorem, který rozhodně stojí za to.
cizinec
  2. 1. 2012, 20:31
Kniha není nikterak zázračná, nicméně se jí nedá upřít strhující děj, který člověka pohltí a jen stěží pustí.
jahagOf
  25. 11. 2014, 22:06
Věřím, že v pasážích, kde mi osobně bylo třeba oprostit se od, některými za každou cenu hledané jasné dějové linie, abych snovou atmosféru zkrátka jen "prosnil", mohl leckterý čtenář tápat a označit tak knihu za zmatenou nebo nečitelnou.. Ve mě ta mlhavá, těžko uchopitelná místa jen více povzbudily pocity, jenž zažíval sám pan Pernath. Pro mě moc dobré - tedy za tři a kousek.
Kissa
  20. 9. 2014, 18:41
Výborná kniha. Magická Praha a autorova bohatá fantazie nezklamaly. Určitě se k této knize za pár let vrátím.