Soumrak

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Euromedia Group - 2013
ISBN: 978-80-242-3763-3

Euromedia Group (2013) 978-80-242-3763-3 341

V Moskvě se dějí podivuhodné věci. Anonymní zadavatel požádá překladatele Dmitrije Alexejeviče, aby přeložil do ruštiny deník španělského conquistadora ze 16. století. Dmitrij se domnívá, že půjde o ryzí rutinu, ale bizarní události popsané v historickém textu se náhle stávají součástí jeho vlastní reality. Je vtažen do víru neuvěřitelných událostí, které mu mají pomoci rozluštit proroctví a nahlédnout do budoucnosti - možná za cenu vlastního života.
Začíná dramatický závod s časem... (Založil/a: Johny van M.)

Dmitry Glukhovsky Dmitry Glukhovsky
*12.06.1979

HPL
  25. 1. 2014, 15:48
Glukhovsky je zpátky! Na soumrak jsem čekal už dlouho a vkládal jsem v něj velké naděje. Po (opravdu musím říct) odfláklém 2034, se autor vrací v plné parádě. A ačkoli je dnes problematika mayů již hodně probraná, zde působí i celkem originálně.
Přesně jak říká "spitfirehaga", knihu opravdu nečtete, ale prožíváte s hlavním hrdinou, což je vzhledem k námětu knihy dokonalé!
Počet postav je minimální, což Vás jen o to více vtáhne do děje a umožňuje plné ztotožnění s hlavním hrdinou.
Dostává mě styl Glukhovského psaní. Nevím, zda je to šikovným překladem, či faktem, že se jedná o slovanské jazyky – ale zkrátka se to čte strašně příjemně.
Místy to skoro připomíná horor – a po pravdě by tomu ještě děsivější atmosféra jenom prospěla!
Jediné zakolísání přijde bohužel v závěru. Konec byl přesně takový, jaký jsem od Glukhovského čekal (i když bohužel ne takový, jaký bych si přál).
Na veledílo 2033 to nemá, nicméně stojí úctyhodně na stupínku hned vedle něj a už se nemůžu dočkat na autorovo další dílo!

PS: Při zmínění některých moskevských stanic metra jsem se nemohl zbavit příjemných vzpomínek na autorovu prvotinu.

PPS: Byla to krátká doba (stačily dva dlouhé večery), kterou jsem se Soumrakem strávil, přesto na mě tak nějak působí, že to bylo déle. Kniha nebyla rozhodně rozsáhlá, ani vyloženě převratná, přesto ve mně nějak stále rezonuje…
Všivák
  10. 2. 2014, 22:39
Jako jo, bylo to dobrý. Chvíli i horrorový. Tajemná záhada mi nedala klid dokud jsem to nepřečetl. Pointa neni zas tak originální, jak by se mohlo zdát (film Matrix Vám dá za pravdu). Jen ze svýho úhlu pohledu s tím, že se drží současných trendů. Knižka pěkně graduje. Akorát. Na můj vkus je tam moc zdlouhavých popisných pasáží. Někdy i nudných. Větší tah na bránu by knížce, podle mě, rozhodně prospěl.
Archangel_P
  3. 8. 2015, 20:00
Po skvělém Metru jsem s neskrývaným zklamáním zjistil, že další Glukhovského tvorba - současně přeložená do češtiny - čítá pouze knihu Soumrak, což mě nepotěšilo kvůli mé averzi k indiánským kmenům - tento druh historie mi nic neříkal a ani minimálně mě nezajímal. Prvních zhruba čtyřicet až padesát stránek jsem se trochu i nudil a obával se, že knihu ani nedočtu. Vůbec se mi nelíbilo předčítání příběhu s dlouhými španělskými jmény a tak...
Naštěstí Glukhovsky otočil knihu o 180 stupňů! Začetl jsem se do ní a nemohl se od ní odtrhnout (samozřejmě po jejím otočení o těch 180 stupňů zpátky, protože taková nevinná otočka značně zpomaluje a znepříjemňuje čtení). Musím se ale přiznat, že pokaždé, když šel hlavní hrdina do metra, ve skrytu duše jsem doufal, že vypukne jaderná válka a do temných tunelů metra se vší parádou a grácií vykročí Arťom. Takového zvratu jsem se sice nedočkal, i tak mě kniha dokázala dokonale zaujmout.
Nakonec jsem knížku přečetl během tří dní. Příběh, který těsně předcházel konci byl takový... zvláštní, nebudu dělat spoilery. Konec ale zase skvělý, nutí k zamyšlení nad vlastní nicotností.
Rusky sice - s trochou zdravého sebevědomí - umím, ale na to abych přečetl nějakou Glukhovského knihu v originále, na to se úplně necítím. Spíš počkám na to, až to někdo přeloží za mě.
Knížka (i s počáteční slabší chvilkou) ale super, hodnotím pěti hvězdami.
PS: Sice je ta poslední taková menší, ale s dokonalým Metrem to jinak nechci srovnávat.
scajo
  3. 10. 2015, 17:04
Dmitry Glukhovsky je bezpochyby velký talent, ale Soumrak mu trochu přerostl přes hlavu. Mayové, záhadný deník, série světových katastrof... řekl bych, že autor hodně kouká na filmy (jako já), protože v Soumraku vidím ozvěny Apocalypta (2006), Fontány (2006) a kupodivu i Matrixu (1999). Zvláštní kombinace, ale klidně by mohla fungovat a být čtivá, nebýt těch nekonečně natahovaných úvahových pasáží s na můj vkus přehnanou záplavou přirovnání. Tyhle části byly celkem zbytečné a oproti jinak poutavému ději mě zoufale nebavily. Největší facka ale přišla v podobě nelogického závěru, který prostě nedává smysl, ať se na něj dívám z jakéhokoliv pohledu. Potenciál byl na 5 hvězd, ale výsledek je po zralé úvaze tak na 2.
Draconian
  11. 8. 2013, 18:28
Skvělá kniha, kde se atmosféra postupně zhušťuje a děj graduje. Pointa příběhu je výborná...ostatně to Glukhovski ovládá mistrovsky. Soumrak se dobře čte a myslím, že mohu říci, že je i dost originální.
moonchild
  10. 10. 2013, 15:51
Dmitrije pronásledují podivuhodné noční můry,slyší bizarní zvuky a na svých dveřích nachází srašlivá poselství.
Bruffie
  19. 11. 2014, 20:28
Metro 2033 byla bomba, dějově i nápadem, 2034 slabší, ale rádi se vracíme na oblíbená místa, že ?
Soumrak nebyl horší, byl jiný, autor je dobrý vypravěč a myšlenka díla se vyjasní možná až po přečtení celé knihy, alespoň to tak bylo u mne :-)
Stanice metra v ději občas zmiňované mi připomínaly staré dobré časy v roce 2033... prostě v Moskvě se dějí věci ;-)
spitfirehaga
  28. 7. 2013, 14:59
Gluchovský nezklamal, jen trochu zaskočil. Stejně jako Metro, tuhle knihu jsem nečetl, ale prožíval s hlavním hrdinou. Jako on jsem napnutě čekal na rozluštění dalších záhad a pokračování příběhu, prožíval jeho schizofrenní stavy a bál se v temných nocích. O to více mne pak zarazil trochu podivný a náhle přicházející (nicméně stále dost zajímavý) závěr.
Dávám sice pět hvězdiček, ale kdyby to bylo možné, dám 4 a půl.
Phorbo
  14. 1. 2016, 14:02
Obsahuje spoiler spoiler Zbožňuju Glukhovského Metro a tak jsem při nedostupnosti Budoucnosti začal číst Soumrak. Námět mě moc neoslovil, ale s úspěchem Metra může být Soumrak docela fajn. Zajímavé to začíná být až téměř v polovině knihy, možná někde ve třetině. Do té doby hlavní hrdina, jakožto noční tvor žijící v absenci televize a počítače, jen překládá příběh conquistadora ze španělštiny do ruštiny. Textem se stává posedlý, začíná mít vidiny a fantazíruje nad obsahem překládaného deníku.
Kupodivu ani potom to není o moc akčnější, ale ona ta kniha vás nechce pustit. Tedy alespoň mě nepustila a já za to byl rád.
Za třemi čtvrtinami knihy jsem mohl konstatovat, že je to, ač se toho výroku bojím, jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Nemohu to s ničím srovnávat, jelikož je kniha jedna velká one man show, když nepočítám zápisky Luise Casy des Lagarta.
Scény s démony, obřím bezhlavým golemem klepajícím na dveře Dmitrije Alexejeviče jsou až vlastně uvěřitelné, že se sám bojím vlastní fantasie.
Po dočtení: Podvědomě jsem asi čekal nějakou zradu. Chvíli jsem nevěděl jestli si Glukhovsky dělá srandu nebo ne. Nechtěl jsem tomu uvěřit stejně, jako tomu nechtěl věřit Dmitrij Alexejevič, ale postupně co začal Knorozov vyprávět, dávalo všechno opravdu jakž takž smysl. Je to zajímavé rozluštění hádanky a konec se četl velmi rychle a padal do mě jako skvěle naservírovaný oběd. Je to sice moc ukecané, co si budeme povídat, ale je to skvěle napsané (respektive přeložené).
Ve finále mohu konstatovat, že je to asi jedna z nejlepších knih, co jsem dosavad četl. Je tady kousek hororu, historie, filozofie o smrti... já si myslím, že pokud čtenář přežije první nezáživnou třetinu knihy, dostane se mu zážitku jako málokde.
Francesco
  1. 12. 2013, 10:28
Ani jedno metro jsem nečetl. Až Soumrak a kniha se mi líbila. Zajímavá zápletka, tajemno a skvělý závěr knihy. Doporučuji k přečtení.
Taťána
  1. 5. 2013, 16:10
Malinko zklamání. Velice slušně rozvíjející se příběh byl utnutý poněkud nedůstojným koncem. Děj je svižný, chvílemi strašidelný, zcela vás pohltí, spolu s hlavním hrdinou čtete deník španělského kolonizátora jedním dechem, objevujete tajemství Mayů a pak, když se blíží velkolepé finále a rozuzlení - prostě konec, nelogické vysvětlení v podobě umírajícího boha, který snad ani není bůh... Dost otázek zůstává nevysvětlených. Škoda. Rozjeté to bylo pěkně.
Melda
  7. 7. 2013, 7:30
Dobrý příběh, s vynikající atmosférou, závěrem a hlavně originální pointou. Z Glukhovskyho se stává můj oblíbený autor.
kopalis
  26. 4. 2014, 21:31
První polovinu Soumraku jsem bohužel musel přetrpět, protože děj byl docela nudný a nic extra se nedělo. Ale číst sem nepřestal, protože mě to nutilo,jak to celé vyvrcholí. Nakonec to špatné nebylo, ale čekal sem nějaký větší zvrat nebo něco epického. Pro mě mírné zklamání, protože knížka má větší potenciál.
LoriMyers
  22. 6. 2013, 13:40
Skvělý příběh, naprosto mi sedí autorův styl vyprávění a hlavní myšlenka knihy je čistě geniální! Vřele doporučuji!