Fichtova teorie sebevědomí

Fichtova teorie sebevědomí

Togga - 2008

Togga (2008) 202

Tématem této knihy je filosofie J. G. Fichta, prvního z představitelů tzv. německého idealismu, tedy filosofie, která se objevuje v německých státech na přelomu 18. a 19. století. Základem Fichtovy filosofie je otázka, které se jako červená nit táhne celým novověkým myšlením, totiž otázka po povaze sebevědomí, subjektivity či Já. Svoji teorii sebevědomí rozvinul Fichte především ve svých tzv. raných vědoslovích, na něž se proto publikace přednostně zaměřuje. Čeští i zahraniční autoři jednotlivých kapitol jednak ukazují, v čem zůstává Fichtova koncepce subjektivity aktuální pro dnešní filosofické myšlení, a zároveň vyzdvihují nedořešené problémy, které v sobě tato koncepce skrývá.
Autoři příspěvků:Martin Vrabec (ed.), dále Jindřich Karásek, Jan Kuneš, Stefan Lang, Alexander Schnell, Jürgen Stolzenberg, Martin Vrabec, Richard Zika (Založil/a: ssuva)