Já nejvyšší

Já nejvyšší Originální název: Yo, el Supremo
Poprvé vydáno celosvětově: 1974

Odeon

Odeon 523

Historickobiografickou páteří románu je osobnost José Gaspara Rodrigueze de Francia y Velasco (1766-1840), paraguayského politika, který byl v r. 1816 zvolen životním diktátorem Paraguaye. Přední současný paraguayskýspisovatel (nar. 1917) přibližuje na této rozporné postavě základy paraguayských národních dějin a jejich výrazné vydělení z obecné latinskoamerické verze. (Založil/a: Pararel)

Augusto Roa Bastos Augusto Roa Bastos

Pararel
  7. 2. 2013, 17:50
Román, který zobrazuje vládce Paraguaye je představitelem magického realizmu a poskytuje pohled na diktaturu jako aj její kritiku, no hlavně je v něm mnoho myšlenek, které spájejí dohromady různé časy a události v živote diktátora a spolu vytvářejí obraz a filozofii, která by se mohla přirovnat k Citadele od Exupéryho. Samotná kniha by se měla číst postupně, protože skrývá mnoho životných pravd. "Hledej ji v zákone ročních dob,tam kde se číslo sedm spojuje s lunou."