Cesta ctnosti

Poprvé vydáno celosvětově: 1998

BB art - 2013
ISBN: 978-80-7461-278-7

BB art (2013) 978-80-7461-278-7 352

Milostný příběh císaře Vespasiána, který po letech nesvárů nastolil v Římě mír, a jeho milenky, propuštěné otrokyně Antonie Caenidy, evokuje nejbouřlivější časy starého Říma - panování císařů Tiberia, Caliguly, Claudia a Nerona i Vespasiánův vzestup k moci. Zatímco oba prožívají svůj společensky neúnosný vztah, Caenis se zaplete do různých politických intrik, kdežto její milenec se vydává na oslnivou politickou dráhu. Léta plynou, ale Vespasián pak ve vrcholícím politickém boji vsadí vše na jednu kartu, čímž přinese naději Římu, ale zároveň vážně ohrozí vztah, který trval tak dlouho. Román Cesta ctnosti považuje Lindesy Davisová, autorka známé řady příběhů ze starého Říma, za svou nejlepší knihu. Předcházela falconovskému cyklu a podnětem k jejímu napsání se stala jediná věta z knihy historika Suetonia Životopisy dvanácti císařů: „Po smrti své choti pozval zase ke společnému bydlení svou někdejší milenku Caenidu, propuštěnku a tajemnici Antoniinu; zůstala u něho, i když se stal císařem, téměř v postavení řádné manželky.“ Milostný příběh propuštěné otrokyně Antonie Caenidy, která sloužila jako sekretářka matce císaře Claudia, se v různých peripetiích prolíná se životními osudy neznámého venkovského patricije Vespasiána, který teprve po vytrvalém a naléhavém přemlouvání vlastní matkou přišel do Říma zahájit svou úřednickou kariéru, aby se po nekonečných politických zápasech a intrikách nakonec stal císařem. Román líčí období od konce Tiberiovy vlády přes panování Caliguly, Claudia a Nerona až po provolání Vespasiána za císaře a odehrává se v prostředí podaném historicky věrně a bez tradičních mužských předsudků. Sama spisovatelka považuje knihu za variaci na téma „Kterak schopná sekretářka kariéru udělala“ a věnuje ji všem mladým ženám, které dovedou čekat na svou příležitost a zároveň prokážou stejně pevný charakter a vnitřní ironický odstup od událostí, které samy napomáhají uskutečňovat, jaký projevila její hrdinka. (Založil/a: Moreanne)

Ariko
  4. 9. 2014, 16:36
Za poslední rok je to jedna z nejhezčích knih, které jsem přečetla. Mám ráda drobné rustikální detaily, které zde byli obsaženy - jako třeba popis smažení klobásy, u kterého se vám sbíhali sliny, nebo líčení skromnosti hospodyně, která i z hozeného tuřínu udělá skvělou polévku.