Stasiland

Stasiland

Podtitul: Příběhy ze země za berlínskou zdí

Originální název: Stasiland

Slovart - 2013
ISBN: 978-80-7391-667-1

Slovart (2013) 978-80-7391-667-1 312

V roce 1989 padla berlínská zeď a krátce na to se rozdělené Německo znovu sjednotilo. Přestala existovat Německá demokratická republika. V zemi, kde se nejvyšší velitelství tajné policie doslova přes noc změnilo v muzeum a kde jeden z padesáti občanů donášel na své spoluobčany, čekají na své zveřejnění tisíce příběhů. Anna Funder vypráví ty nejzajímavější z nich: o svém setkání s dívkou Miriam, která jako šestnáctiletá málem rozpoutala třetí světovou válku, nebo s mužem, který vyznačil linii budoucí berlínské zdi. Autorka popisuje ztracenou zemi, v níž groteskně přerostlá a všemocná tajná policie Stasi, která ovládala a v mnoha případech nakonec i zničila životy jejích občanů, zasahuje do všech sfér lidského života. Ačkoli dramatická výstavba a barvitost dějů by prozrazovala románové ambice, jedná se o literaturu faktu. (Založil/a: al-ma)

Dadzi
  13. 3. 2013, 23:31
Naprosto skvostne napsane dilo, s obri vypovedni hodnotou o dobe, ktera neni tak davnou historii. Ackoliv si myslim ze o tematu NDR, Berlinske zdi a Stasi jsem vedel dost, osobni pribehy, ktere kniha prinasi, mi v mnohem otevrely obzory! Doporucuji vsemi deseti, vazne skvela kniha.