Marek Kopelent

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Radioservis - 2012
ISBN: 978-80-87530-19-1

Radioservis (2012) 978-80-87530-19-1 168

Ve vydavatelství Radioservis vychází dosud veřejně nepublikovaná Matznerova odborná práce "Marek Kopelent – nástin života a tvorby". Tato hudebně-teoretická črta doplněná o soupis Kopelentových skladeb a podrobnou diskografii může být cenným pramenem k pochopení díla významného tvůrce české moderní klasické hudby.

Michal Matzner (1978–2010) již na konzervatoři publikoval první kritické články a stal se nejmladším pravidelným přispěvatelem časopisu Hudební rozhledy. Jako student Ústavu hudební vědy FF UK se přednostně orientoval na hudbu 20. století (John Cage, Marek Kopelent, česká Nová hudba) v četných odborných pracích a slovníkových heslech. Během studia i po jeho úspěšném ukončení se zabýval nejrůznějšími aktivitami na poli praktické organizace hudebního života (VII. světový harfový kongres, mezinárodní koncert k oslavám 70. narozenin Václava Havla, hudební pořady na ČRo 3 – Vltava). Působil jako tiskovým mluvčí a dramaturg Festivalu komorní hudby Český Krumlov, dále jako dramaturg a producent v kulturní sekci Správy Pražského hradu (Hudba Pražského hradu a Jazz na Hradě). Po jeho předčasné smrti řekl prezident Václav Klaus v úvodu 67. koncertu: „Jazzy na Hradě budou pokračovat, ale Michal Matzner nám bude chybět a já bych byl velmi rád, kdybychom dnešní koncert věnovali jemu“. (Založil/a: al-ma)

#hudba